Kelile ve Dimne Milli Eğitim Bakanlığınca Türk ve D1ünya Edebiyatı'ndan 100 Temel Eserin belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak 100 temel Eser ümit vericidir; eğer öğretim seviyesindeki gençlerimize bu eserleri okutmayı başarabilirsek, okuyan toplum olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır.
100 Temel Eserin bir başka olumlu yönü de; aynı eserleri okumuş, o eserlerdeki dil varlığı ile duygu ve düşünce zenginliğini farketmiş bireylerin oluşturacağı bir toplum daha hoşgörülü, daha paylaşımcı, kültür seviyesi yüksek olacaktır.
Yayınevimiz 100 Temel Eser içinden Kutadgu Bilig'ten Seçmeler, Dede Korkut Hikâyeleri, Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler, Mesnevi'den Seçmeler, Nasrettin Hoca Fıkralarından Seçmeleri Halk Şiirinden Seçmeler, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden Seçmeler, Kerem İle Aslı, Sergüzeşt, Çağlayanlar, Ömer Seyfettin Hikâyelerinden Seçmeler, Bize Göre, Gülistan kitaplarını bir dizi olarak okuyucularına sunmaktadır.
Kültürümüzün kilometre taşları olan bu eserlerin gençlerimizin düşünce ve zevk olgunluğuna katkıda bulunacağına, onlara ışık tutacağına inanıyoruz. Kelile ve Dimne, Beydeba, 9789752680951, Elips Kitap
Stok Kodu
9789752680951
Boyut
115-190
Sayfa Sayısı
105
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat