Çanakkale'yi Yaşamak Çanakkale... Türk tarihinin iftihar tablolarının en kanlısı, en acısı, fakat aynı zamanda en şereflisi. Topuyla tüfeğiyle, taşıyla, kazmasıyla savaşa koşan; genciyle yaşlısıyla, askeri, öğrencisiyle kendisini feda eden; yorgun ama inançlı Türk Milleti... Çanakkale Zaferi, millet olma bilincine ermiş bir toplumun bir ve beraber olduğunda dünyaya neler yapabileceğini, nelere katlanabileceğini gösterdiği ve ispatladığı bir zaferdir.
Osmanlı Devleti bu savaşta çok önemli bir şey yaptı. Askerinin savaş alanında verdiği mücadeleyi, o ağır sefalete rağmen kazandığı başarıları gelecek kuşaklara aktarmak için devrin en önemli yazarlarını, hocalarını, nam-ı diğer kalem ehlini cepheye götürdü ve savaş bitiminde bu kişilerin bizzat tanık olduklarını yazıya dökmesini sağladı.
Bu kitap işte o dönemin aydınlarının, en önemli kalem sahiplerinin yazdıklarından oluşan özel bir Çanakkale Zaferi anma sayısıdır. Yahya Kemal den Ziya Gökalp e, Yunus Nadi den Namık Kemal e kimler yok ki yazarlar arasında' Birebir yaşanmışlığın izlerini her satırda görmeniz ve o satırların aralarında dönemin ruhunu hissetmeniz için, kısacası, kelimenin tam anlamıyla Çanakkale yi yaşamanız için... Çanakkale'yi Yaşamak, Emre Yayınları, 9789758496914, Halil Ersin Avcı
Stok Kodu
9789758496914
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
396
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat