Merkad-i Osman'da Yunan Süngüsü Harbiye'yi birincilikle bitiren Bursalı Manavoğlu Nevres Bey, siyasi cereyanlara kapılarak, ordu saflarında kendisini bekleyen parlak istikbali kaybetmiş bir askerdir.
İttihat Terakki'nin iktidar yıllarını sürgünlerde geçiren Nevres Bey, İttihat Terakki'nin sukûtuyla 1918'de İstanbul'a döndü.
Bilahare, İstanbul'un işgali üzerine Anadolu'ya geçerek, memleketi Bursa'da Redd-i İlhak Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı ve gazete çıkararak Milli Mücadele'yi destekledi.
Sonraki gelişmelerden rahatsızlık duyarak 1924'te son halife Abdülmecid Efendi'yle birlikte yurdu terkeden Nevres Bey, Cidde savunmasını organize etti ve Kral Abdullah'ın harbiye nazırlığını yaptı. 1928'de Ürdün'de öldü.
Yazar, yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı bu eserinde, Kurtuluş Savaşı'nda Bursa'nın Yunanlılarca işgali; halkın, Kuvâ-yı Milliye ve Ankara'nın işgal karşısındaki tutumları ile Yunanlıların zulümleri ve Yunanlılarla yapılan çarpışmaları anlatmakta ve 20'li yılların Bursa'sı hakkında çeşitli bilgiler vermektedir.
Eser, işgal senesi içerisinde yazılması ve Ankara hükümetiyle Kuvâ-yı Milliye'nin işgal karşısındaki tutumlarına yönelttiği eleştiriler bakımından ilginçtir. Merkad-i Osman'da Yunan Süngüsü, Emre Yayınları, 9789758496358, Manavoğlu Nevres Bey
Stok Kodu
9789758496358
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-06
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat