Hayalet UçakCIA Gizli İşkence Programının Gerçek Hikayesi

%25
Hayalet Uçak,Stephan Grey
Araştırmacı gazetecilik ödüllü yazar Stephen Greyin yankı uyandıran kitabı Hayalet Uçak, 11 Eylül saldırısından sonra ABD´nin "terörle savaş" ve "ulusal güvenlik" adına CIA vasıtasıyla çevirdiği dolapları gözler önüne seriyor.

Çoğunlukla ipe sapa gelmez, yetersiz delillerle "terör zanlısı" olarak belirlenen çoğu Müslüman yüzlerce kişi CIA ajanları tarafından kaçırıldılar. Aralarında Türkiyenin de olduğu pek çok ülkenin hava sahasını rahatça kullanan ve diplomatik açıdan görmezden gelinen "hayalet uçak"larla daha etkili yöntemlerle (!) sorgulanabilecekleri Orta Doğu ülkelerine götürüldüler. Kimisi aylarca evine dönemedi. Bu kitap, onların başına gelenlerin gerçek hikayesi.

Stephen Greyin bir dedektif gibi iz sürerek, araştırarak, gerçek tanıklıklara yer vererek sürükleyici bir dille kaleme aldığı Hayalet Uçak´ta her satırın maalesef gerçek olduğunu bilmek insanın tüylerini ürpertiyor.

CIAnın gizli hapishaneler ağı gözler önünde.. Gündeme bomba gibi düşecek bu kitap, CIAnın tartışmalı sıradışı teslimat operasyonlarını ve bu operasyonların yürütülmesinde ABDye destek veren ülkeleri açığa çıkarıyor.
Time Magazine

Orta Doğu ülkelerinin gizli polis teşkilatları için işkence uygulamak sıradan bir sorgulama tekniği keskin jilet ise kullandıkları araçlardan sadece biri.. Stephen Grey kitabında tüyler ürperten detaylara yer veriyor.
The Washington Post

Burnumuzun dibinde olup bitenlerin akla düşürdüğü soruyu çağımız filozoflarından Slavoj Zizekin ağzından soralım:
İşkencenin normalleştirilmesiyle açılan yolun sonunda ne olduğunun farkında mıyız'
Slavoj Zizek
Stok Kodu
9789750126239
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
367
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Zuhal Bilgin
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat