Yaşlı bir karı koca çiftin yetiştirdikleri dev şalgamı çiftlikteki hayvanlarının yardımıyla yerinden çıkartmalarını heyecanlı bir dille anlatan Dev Şalgam, 19. yüzyılda Aleksei Tolstoy tarafından kaleme alınmış eğlenceli bir halk hikayesi. Enkidu Kitap, Niamh Sharkey´in olağanüstü illüstrasyonları ile yeniden hayat bulan hikayeyi, Türkçe´ye kazandırmaktan mutluluk duymaktadır. 1998´de Barefoot Books tarafından yayımlanan kitap, çocuk kitapları dalında ´Mother Goose Ödülü´nü almıştır.

Aleksei Tolstoy, Rus edebiyatının en güçlü temsilcilerinden olan bir şair, oyun ve roman yazarı. 10 Ocak 1883´de Nikolayevsk´de doğdu. Lev Tolstoy´un uzaktan akrabası olan Aleksei Tolstoy 1907´de ilk şiirlerini, 1911´den sonra da oyun ve romanlarını yayınladı. 1917 yılında Batı Avrupa´ya göç etti. 1923´de tekrar Sovyetler Birliği´ne dönerek 1945´de Moskova´da öldü. Aleksei Tolstoy, çocuk kitaplarının yanı sıra yetişkinlikler için de birçok ödüllü romana ve oyuna imza attı.

Niamh Sharkey, dokulu zemin üzerinde yağlı boya ile çalışan bir illüstratör. Yarattığı zengin görüntüler kısa zamanda ona hak ettiği ünü sağlamış ve ´Tales Of Wisdom & Wonder´ (´Hikmet ve Hayret Hikayeleri´) adlı çocuk kitabının illüstrasyonları ile 1999 yılında ´Bistro Yılın Kitabı´ ödülünü kazanmıştır. Niamh Sharkey, halen Dublin´de yaşamakta ve çalışmaktadır.
Stok Kodu
9789944207003
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Çeviren
Alişan Çapan
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat