Kur’an ve Tefsir Araştırmaları 6İslam Düşüncesinde Gayb Problemi 2

%30
Kur’an ve Tefsir Araştırmaları 6,Heyet
Fiziki varlığın yanında bir de ruhu olan insanın, yaşadığı varlık alemindeki tabiat üstü olayları açıklama, fizik ötesi alemden haberdar olma, geçmişi ve geleceği bilme; kısacası bilinmeyeni bilme arzusu vardır ve bu, insanın yaratılışında bulunan bir özelliktir. Binaenaleyh gayb, insanın, insanlık tarihi boyunca sora geldiği önemli sorunların başında gelen bir problemdir ve doğru, sahih, yaratılışa ve vakıaya uygun bilgilerle giderilmesi gerekir.
Mesele, bütün insanların zihinlerinde yer aldığına ve İslamda sadece Hz. Muhammed (s.a.v.)'e gelen bir din olmayıp insanlığın atası Hz. Adem'le başladığına göre, gayb alemi ve gayb inancı semavi dinlerin hepsinin problemi olmalıdır. Nitekim İslam dünyasında müşahede olan gayb ve gaybla ilgili problemlerin birebir, muharref bile olsalar Yahudi ve Hıristiyan dünyasında da görüldüğünü ve devamlı gündemde olduğunu unutmamalıyız. Üstelik, gaybla çok yakın ilişkisi olan tasavvufi daha doğrusu Batıni birtakım inanç ve te'villerin İslam'dan önceki semavi ve beşeri dinlerde de ya aynen ya da en azından benzer şekillerde mevcut olduğunu da söylemeliyiz.
İşte “İslam Düşüncesinde Gayb Problemi“ başlıklı araştırmanın bu ikinci bölümünde bu sebeple Yahudi ve Hıristiyanlardaki gayb inancı ve problemleri ile ilgili tebliğlere de yer verilmiştir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756794241
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
350
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat