Filozof ve Tiran Yanılsamanın TarihiYanılsamanın Tarihi

%18
Filozof ve Tiran,Christian Delacampagne

Liste Fiyatı : 23,00 TL
İndirimli Fiyat : 18,86 TL
(Bu ürünü aldığınızda 18 puan kazanacaksınız)
   18

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Delacampagne, Filozof-Tiran, Filozof-Politikacı, Devrimci-Tiran ve iktidar ilişkileri çerçevesindeki bir yanılsamanın tarihini ve bugününü inceliyor. Filozof ve Tiran... Hangisi 'iyi'? Hayatları boyunca dünyayı değiştirmek ya da iktidara ortak olmak için uğraşan filozoflar mı, yoksa dünyayı yönetebilmek için zora başvurmaktan hiçbir koşulda çekinmeye tiranlar mı? Delacampagne'e göre “Tiran ve Filozof tarihi bir çifttir. Boşanmaya mahkum bir çift. Tiran 'pragmatiktir'. Tek amacı olan iktidarını korumak uğruna, her uzlaşmaya, her yalana, her ihanete hazırdır.
Filozof ise, Tiran'ın bu pragmatik dilini “gerçekliğin dilini“ anlayamaz. Ve kendilerini ölümsüz 'tarih'in yerine koyarak tarihi ve toplumu değiştirebileceklerine inanan filozoflar, aslında her zaman iktidarla ya da tiranla uzlaşmaya çalışırlar. Filozof dünyayı kurtarmaktan ya da dünyayı değiştirmekten söz ettiğinde iktidara seslenmektedir. Bilgiyi ve kavramları, 'iktidar'ın gerçek silahlarının hizmetine sunmaktadır. Bunun sayısız örneği vardır: Platon, İsokrates, Ksenophon ve diğerleri kadar olmasa da Aristoteles Helenli “Tiran“ figürüyle büyülenmişlerdi.
Hegel, atının üzerindeki İmparator Napolyon'u gördüğünde dünyanın ruhunu gördüğüne inanmıştı. Heidegger, huzuruna çıkamadığı Hitler'e danışman olmak için çok uğraşmış, ama becerememişti.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756790205
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-07
Çeviren
İnci Malak Uysal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat