Marx ve Doğa (Al - Yeşil Bir Perspektif)Al - Yeşil Bir Perspektif

%18
Marx ve Doğa,Paul Burkett
Epos Yayınları olarak ekoloji konusunda J. B. Foster'ın Marx'ın Ekolojisi ve Savunmasız Gezegen'inin ardından, Paul Burkett'ın bu çalışmalarla sıkı bir tamamlayıcılık ilişkisi taşıyan kitabının Türkçesini sunuyoruz.
Rosa Luxemburg'un, her yeni toplumsal gelişim aşamasında Marx'ta o ana dek ihtiyaç duyulmadığı için farkına varılmamış olan yeni şeyler bulunacağı yönündeki tespitine katılıyoruz: Marksizmin belli yorumları, belli anlaşılış biçimleri “bitmiş“ olabilir; bu her zaman olmuştur. Aslında bizzat Marx daha kendi sağlığında, kavramlarının emek harcamadan fikir sahibi olmaya meraklı bazı ideologlar elinde uğratıldığı “belli“ yorumlar yüzünden “ben Marksist değilim“ demişti. Ama Marx'ın düşüncesi, kapitalist toplumun en tam, en cesur ve en kapsamlı tahlili olarak, hevesli mezar kazıcılarından daha uzun bir ömre sahip olduğunu durmadan kanıtlamıştır.
“Yeni dünya düzeni'nin“ ya da daha teknik adıyla kapitalist küreselleşmenin insanlığa ve doğaya dönük, süslü sözler ve küstah zafer naralarıyla bir süre için perdelenen yoğunlaşmış yıkımının giderek daha açık biçimde anlaşılmaya başlandığı, ama bu vahşete başarılı bir karşı koyuşun felsefi, siyasal, ideolojik, örgütsel ifadelerinin henüz yeni yeni formüle edilmeye çalışıldığı şu günlerde, Marx'a geri dönmenin, kapsamlı eserini yeniden okumanın pratik ve acil yararına inanıyoruz. Bu açıdan, Burkett ve Foster'ın karşılıklı tamamlayıcılık ilişkisindeki çalışmalarının, kendi özgül ve güncel bilişsel değerlerinin yanı sıra, Marx'ı ve özellikle Kapital'i günümüzün acil sorunları içinde okumak ve yorumlamak yolunda yararlı kılavuzlar da olacağını düşünüyoruz.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789756790236
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
328
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-01
Çeviren
Ercüment Özkaya,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat