Cinsiyet, Teori ve Kişisel İlişkiler

"Bu kitap modern sosyal düşüncenin belirleyici olduğu kadar ihmal edilen bir yönünü, modern entelektüel figürlerin mahrem hayatları ile 'düşünce' süreçleri arasındaki bağlantıyı ve aynı zamanda cinsiyetler arası ilişkilere bakışlarını incelemektedir."

Bu kitaba konu olan aşklar ve aşıklar kuşkusuz büyük kadınlar ve büyük adamlardı. Dünya hala onların oluşturduğu terminolojinin ve ekollerin üzerinde duruyor. Fakat onlar da sıradan aşıklardı. Yaşadıkları aşklar sıradan insanın aşkından farksızdı. "Ama, mesele kadın ve erkek arasındaki eşitlik sorunu olunca modern entelektüellerin özel hayatları ile sosyal teori arasında gerilimler ortaya çıkmıştır. Bu gerilim, geleneksel çerçeveye bağlı kalan Marx ve Durkheim'in yazıları ve hayatlarında sergilenmiştir; ama bu kitapta incelenen diğer bütün erkekler cinsiyetler arası ilişkiler yaşayışlarında, yeni yöntemler geliştirme arayışı içinde olmuşlardır. Bu çeşitlemelerden bazıları neo-muhafazakarlığı (Comte), bazıları yeni bir liberalizmi (Mill), bazıları yeni komünizmin bir çeşidini (Enfantin, Engels) geliştirmiş; diğerleriyse saf üstünlüğü aramışlardır (Nietzsche)."

Mary Wollstonecraft, kendisini sıklıkla diş ibir beden içinde erkeksi bir iktidara sahip bir ruh olarak hissetmiştir. Geleneksel evlilik içi ayrımlara ve statülere bağlı kalan entelektüeller bir yana, "yeni kadının" davatine sırt çevirenler Marx, Durkheim (ve Freud) dı; ki bunların üçü de iyi birer aile babası idiler. Engels, proleterlerin arasında yaşadığı hayattan hiç şikayet etmeden neredeyse bütün hayatını bir proleter olan Mary Burns'la geçirmişti. Durkheim, dünyevi zevklerden bütünüyle arınmış çileci bir hayat sürüyordu. Nietzsche, özgür kalmaya ve evlenmeden cinsel açıdan aktif kalmaya kararlı bir entelektüel olan Lou Salome'ye aşık olmuştu. Feminist bir entelektüelle evlenen Max Weber, yoğun, gizli ilişkiler yaşadığı Else von Rischtofen'le birlikte erotik dünyanın anlamını kavramıştı.
Stok Kodu
9789756790076
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2003-05
Çeviren
M.serdar Kayaoğlu, Ekin Uşaklı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat