Kölelerin İmparatorluğu (Ciltli) Memlüklerin Mısır’ı

%25
Kölelerin İmparatorluğu Memlüklülerin Mısır'ı,Andre Clot
On üçüncü yüzyılda Nil Nehri kıyılarında “taçlı köleler“ tarafından kurulan Memlûk Sultanlığı, çok güçlü, zengin bir devlet olarak yaşamış, Mısır ile İslam ülkelerinin tarihindeki en parlak sayfaları yazmıştır.
XII. yüzyılın başlarında Selahaddin başta olmak üzere Eyyubi sultanları Memlûkleri bir araya getirmiştir; bunlar kısa bir süre içinde silahlanmış ve bir devlet haline gelmişlerdir. Başlangıçta Müslüman olmamayı bir önkoşul olarak kabul eden bu ayrıcalıklı halk, özgürlüğü amaçlamaktadır, köleliği ortadan kaldırmak için savaşacaktır. Kökenleri daha çok Türklerden oluşan bu topluluk, genelde Orta Asya bozkırlarında satın alınmış güzel ve güçlü gençlerden oluşmaktadır. Daha sonra Kafkas, Yunan, Fransız, İtalyan ve Katalan Memlûkleri de bunlara katılacaktır. XIII. yüzyılın ortalarında eski Kıpçak köle Baybars, sultanı öldürür, onun yerini alır ve 1517 yılına dek Mısır ile Suriye'yi egemenliği altında tutar.
Türkiye'de ve Osmanlı İmparatorluğu'nun eski topraklarında
uzun süreler yaşamış olan André Clot, “Türk, Arap ve diğer Doğulu dostları“na adadığı bu yapıtında, tarihin bu ilginç dönemine ışık tutmaktadır.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789753317726
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
263
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-07
Çeviren
Turhan Ilgaz,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat