Formda olmaktan, spor ve egzersiz yapmaktan ve “Haftaya spora başlayacağım“, “Bu yarışı kazanmam gerek“ gibi gelecek günlere yönelik temennilerden sıkça söz edilir; ama bunların psikolojik olarak neden ve nasıl olması gerektiği hakkında çoğumuz bilgi sahibi değilizdir.
Spor psikolojisini daha iyi anlayabilmek için belki de öncelikle spor olgusunun tam olarak ne anlama geldiğini açıklamakta yarar vardır...
Spor, günümüzde iki farklı şekilde ele alınmaktadır: Birincisi performans amaçlı yapılan yarışma sporu; ikincisi ise sağlık ve esenlik için yapılan rekreasyon sporudur. Daha çok sporcular ve performans için yapılan tanımlamaların dışında bugün artık spor, pek çok kişi için stresle başa çıkma, depresyon ve kaygıdan kurtulma, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürme anlamları da ifade etmektedir, işte bu sebeple bilim
adamları, daha iyi sporcu yetiştirme ya da toplumsal yaşam içindeki rekabet ve ilerleyen teknik yaşama uyum sağlama çabasının yanı sıra insanın yaşam kalitesini yükseltme, stres ve depresyon ile başa çıkabilmesine sporla yardımcı olma amacıyla da çalışmalar yapmaya başlamışlardır.
“Spor ve Egzersiz Psikolojisinde, gerçekleşen değişimi, kavramsal karışıklıkları ve bu karışıklığa getirilen bilimsel açıklamaları anlaşılır bir dilde bulacaksınız.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789944820349
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat