Tabancası Gümüşten Gregorio Cortez’in ŞarkısıGregorıo Cortez'ın Şarkısı

%25
Tabancası Gümüşten,Americo Paredes
“Bu kitap hüzünlü bir şarkının incelenmesi çabasıyla başladı; bir şarkı kahramanının öyküsü olarak gelişti. Bir insanın yaşamöyküsü ve onun adı etrafında yaratılan şarkı ve efsaneler ile şarkıları, efsaneyi ve kişiyi yaratan insanları tarihe yazmak istedik. Aynı zamanda bir şarkının, bir ağıdın öyküsünün, nasıl yaratıldığını ve hangi folklor geleneklerine dayandığını çözümlemeye çalıştık.
Texas Üniversitesi antropoloji profesörlerinden Americo Paredes'in bu eşsiz incelemesi, yaşantısı nerdeyse geleneklerden, söylencelerden örülmüş Meksika halkının on bir yıl süren kararlı savaşımı sonucunda “ömür boyu hapis“ten kurtardığı bir halk kahramanının öyküsüdür.
Gregorio Cortez, halkının çabalarıyla hapisten çıkar çıkmaz Meksika Devrim ordusuna katılacak, ancak kurşunlarla değil, hastalığa yenilerek ölecektir. Yarattığı efsane, adına söylenen şarkılar, yakılan ağıtlar, bugün bile yalnız Meksika'da değil, dünyanın pek çok ülkesinde söylenegelmektedir.
Değerli antropolog Americo Paredes'in incelemesine konu olan bu öykü, 1983 yılında Gregorio Cortez'in Şarkısı adıyla sinemaya aktarılmıştı. Gregorio Cortez, Meksika halkının o engin yüreğinde hâlâ yaşamaktadır. O, şimdi öykü ve şarkı olmuştur.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753315302
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-02
Çeviren
Yunus Saltuk,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat