'Çıkıkçının Kızı' mükemmel bir olay örgüsü içinde, Çin'de büyümüş anne ile Amerika'da doğmuş olan kızının öyküsü etrafında gelişiyor. Yüreğe dokunan olayları büyük bir ustalıkla çeşitli katmanlarda anlatan Anıy Tan'in kalemi, bazen trajikomik, bazen acı veren ayrıntıları, kültür farklılıklarının insanın içinde yarattığı isyanı, büyük bir incelik ve duyarlılıkla aktarıyor okuyucuya. Romanın anne-kız, iki kız kardeş, kadın-erkek ilişkileri ve zıtlıklar üzerine kurulmuş olan dokusu, bu ilişkilerde yaşanan çatışmalar kadar, insan yüreğinin en çok ihtiyaç duyduğu şey olan 'sevgi ve kabul görme' ihtiyacını da vurguluyor.
Kitabın bir bölümünde, çocukluğunu ve ilk gençliğini Çin'de yaşamış olan LuLing, çok küçükken yaşamının merkezi olan 'Teyzeciği'ni; ürettikleri mürekkeple ülke çapında ün kazanmış olan ailesini; ilk hayal kırıklıklarını, acılarını; savaşın getirdiği dehşeti; yabancı bir ülkede bir Çinli göçmen olarak kızını büyütürken yaşadığı yalnızlığı ve sırlarını anlatır.
Bir bölümde ise LuLing'in kızının öyküsü vardır. Annesiyle arasındaki iletişimsizlikten yorgun düşmüş olan Ruth, yaşlanan annesinin dil sorunu ve giderek ortaya çıkan zihin karışıklığı nedeniyle çelişkiler içindedir. Dünyada pek çok anne - kız arasında yaşanan çatışma, kültür farkı ve annesinin yaşlılığı nedeniyle çalkantıya dönüşmüş, Ruth'un erkek arkadaşıyla ilişkisini yeniden sorgulamaya başladığı bir ortam yaratmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753314749
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
343
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-09
Çeviren
Özüm Ünal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat