Çocuğumuzun matematiği sevmesini, zevkle kullanmasını önemsiyor muyuz?
Bu sorunun yanıtı evetse, çocuğumuzun sayılarla tanışmasını, onları kullanmaya alışmasını da önemsiyoruz demektir.
Matematik için temel beceriler nelerdir?..
Edebiyat için sesler, sözcükler, harfler neyse matematik için de sayılar, rakamlar, işaretler o anlama gelir. Ama matematik yetisi başka beceriler de gerektirir: farklılık ya da benzerlikleri bulabilme; uzun-kısa, ağır-hafif, büyük-küçük, sağ-sol, aşağı-yukarı, gibi kavramları bilebilme, akıl yürütme, sorun çözme...
Kısacası sayı matematik demek değildir.
Matematik yetisini kazanmak için sayılara alışmak yetmez. Çocuğumuzun matematiğe temel oluşturan öbür becerileri kazanmasını da önemsemeliyiz.
Sayılar... Yaşadığımız gerçeklikte bulunan nesnelerin niceliğini ifade ettiğimiz kavramlar. Rakamlar... Sayıları göstermek için kullandığımız şekiller.
Sayılar doğal mıdır? Doğaldır, çünkü sayılar doğada bulunan nesnelerin özelliği.
Sayıları bilmek doğal mıdır? Doğal değil. Öğrenilir. Çocuğumuz çevresindeki nesneleri tanıdıkça sayılarıyla da tanışır. Üzerinde durulur, öğretilirse bu bilgiler pekişir.
Tanışma her zaman yakınlaşma, alışma anlamına gelir mi? Çocuklarımızın sayılarla tanışması, matematiği sevmesi için yeterli mi? Hele ilk karşılaşma sıradan, soğuk bir tanışmaysa...
Çocuğumuzun sayılarla ilk tanışması onun için zevkli, “oyun gibi“ olursa, böyle bir tanışma sayılarla uğraşmaktan hoşlanmayı, dolayısıyla matematiği sevmeyi sağlamaz mı?
“Sayılarla Tanışalım, Sayılara Alışalım“ çocuklarımıza matematikle sıcak bir tanışma sağlayabilmek için hazırlanmıştır.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789753319775
Boyut
190-275
Sayfa Sayısı
24
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat