1950'lerde spastik bir çocuk olarak doğan Desiree, annesi tarafından, Çocuk Bakımevi'ne verilmiştir. Hayatının kırk iki yılını bakımevi ile huzurevi arasında geçirmiş olan Desiree, pek çok bedensel sorununa karşılık, üstün zekalıdır ve bazı doğaüstü yetenekleri vardır; başkalarının vücuduna girip onlar aracılığıyla birçok şey yapabilmektedir. (Desiree bir Nisan Cadısı'dır. Yazar bu adı Ray Bradbury'nin 1950'lerde yazdığı bir kitaptan aldığını söylüyor.) Kendisini hastaneye yatıran annesinin, koruyucu anne olarak bakıp yetiştirdiği üç kızı izlemekte ve ondan çalınan mutluluğa hangisinin sahip çıktığını öğrenmeye çalışmaktadır.
Ancak, Christina, Margaretta ve Birgitta'nın gerçekten mutlu olduğu ve imrenilecek bir hayata sahip olduğu söylenebilir mi? Yoksa her birimizin hayat hikayesi, bizden önce ve bizden sonra yaşayanların hayat hikayesiyle iç içe midir?
Sakatlık kavramını ve toplumun sakatlara bakışını tartışmaya açan Nisan Cadısı, çocuğun aileye olan ihtiyacını vurgularken, son derece olgun ve okuyucuyu tetikte tutan bir üslupla; geçmişin gölgeleri, insan denen varlığın duyarsızlığı, yalnızlığı, korkuları ve sevgiye olan ihtiyacı gibi, insana dair pek çok konuyu da mercek altına yatırıyor.
“Tarif edilemeyecek kadar ürkütücü... ve müthiş bir kitap. -Expressen Gazetesi“
“Kalınlığına rağmen insan elinden bırakamıyor. -Arbetet Nyheter Gatezesi“
“Uzun zamandır benzerini görmediğimiz bir anlatım yeteneği. -Dagens Nyheter Gazetesi“
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753312363
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
480
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Merih Malqvist,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat