Osmanlı İmparatorluğu'nda Yaya - Müsellem - Taycı Teşkilatı15. ve 16. Yüzyılda Sultanönü Sancağı

%20
Osmanlı İmparatorluğu'nda Yaya - Müsellem - Taycı Teşkilatı,Halime Doğ
Osmanlı İmparatorluğu'nda Yaya - Müsellem - Taycı Teşkilatı "XV. ve XVI. yüzyıllarda Sultanönü Sancağında Yaya ve Müsellem Teşkilatı" konulu doktora çalışmamın gayesi Osmanlı İmparatorluğu'dan önemli görevler üstlenmiş olan geri hizmet teşkilatını genelden özele inerek incelemektir.

Yaya ve müsellem teşkilatı hakkında çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bunlarda teşkilat, genel olarak incelenmiştir. Burada, önceki araştırmalardan farklı olarak sancak esas alınarak inceleme yapılmıştır. Sancak seçimi ise Sultanönü sancağının, teşkilatın kurulduğu ilk sancak olması gözönüne alınarak yapılmıştır. Ayrıca bu müsellem cemaati olan Taycılar'ın Sultanönü sancağından başka bir yerde bulunmaması da bu seçimde rol oynamıştır. Taycılar hakkında Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde çok sayıda tahrir defteri bulunmasına rağmen bu belgelerle İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Ömer Lütfi Barkan ve Faruk Sümer'den başka hiçbir araştırmacı ilgilenmemiştir.

Sancakla ilgili araştırma tamamen Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden bulunan Tahrir defterlerine dayanılarak yapılmıştır. Defterlerin incelenmesi sırasında çeşitli zorluklarla karşılaşılmıştır. Özellikle siyakat ve divani rakamların okunması sırasında duyulan kişisel sıkıntıdan aile bireyleri dahi etkilenmiştir. Zaman zaman 1466'dan beri yaşamayan sayısız yaya ve müsellemin ismini yazmak ve söylemek tarifsiz bir hüzün vermiştir. Bu hüzünde yüzlerce yıldır hatırlanmamış olan kişilerin isminin anılmış olmasının buruk mutluluğu da yaşanmıştır.
-Halime Doğru- Osmanlı İmparatorluğunda Yaya Müsellem Taycı Teşkilatı, 15 ve 16 Yüzyılda Sultanönü Sancağı, Halime Doğru, 3000904100209, Eren Yayıncılık ve Kitapçılık
Stok Kodu
3000904100209
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
220
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1990-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat