Mehmet Âkif üstadın BÜLBÜL şiirini ithaf ettiği kadim dostu, Merhum âlimlerimizden Balıkesirli Hasan Basri ÇANTAY'ın, Âkif'in vefatını müteakip kaleme aldığı fakat hayatta iken yayınlamaya fırsat bulamadığı ÂKİFNÂME kitabı, ilk 1966 yılında neşrolunmuştu. O zamandan bu zamana sadece önemli sahaflarda bulunabilen bu güzel kitab, 42 yıl sonra tozlu raflardan indirilerek ERGUVAN YAYINEVİ tarafından yeniden yayınlandı.

Merhum Mahir İZ hocamız ÂKİFNÂME ile alakalı olarak,1966'da yayınlanacağı zaman, hissiyatını şu şekilde dile getirmişti: "...Büyük şairimizin en çok sevdiği dostlarından ve milli mücadele arkadaşlarından, memleketimizin değerli din alimlerinden Birinci büyük Millet Meclisine Balıkesir milletvekili olarak katılan Üstad Hasan Basri ÇANTAY merhum, sağlığında bizlere Akif hakkında etraflı bir eser hazırlamakta olduğunu beyan buyurmuştu. Hayatında onu bastırmak kendisine nasib olmadı. Fakat hayrü'l-halefi (hayırlı evladı) Mürşid ÇANTAY, merhum üstadın bu emeğini yurt çapında değerlendirmek üzere neşre kara vermiştir.Kendisine bilhassa teşekkür ederiz. Üstad Hasan Basri ÇANTAY, Milli Mücadele ve Birinci büyük Millet Meclisi süresince Mehmet Âkif merhumla geceli gündüzlü arkadaşlık etmiş olması ve bütün fikriyatına, hislerine yakından ilgili bulunması dolayısıyla tarihe, en yetkili kalem olarak "ÂKİFNÂME"yi hediye etmiş oluyor. Yurdumuzun her iki şahsiyetine Cenab-ı Hak'tan rahmetler, mağfiretler niyaz ederken Mürşid ÇANTAY Bey kardeşimizi de candan tebrik ederiz."

Yine merhum Nurettin TOPÇU da ÂKİFNÂME neşrolunurken kitaba yazdığı ve müthiş bir Mehmed Âkif analizi olan "ÂKİFNÂME'YE DAİR" başlıklı yazısını şöyle bitirir: " ....Bu toprak daha çok Âkif'ler yetiştirecek mi? Bu soruyu, mü'mince dua ve ümitlerle karşılamak kolaydır. Ancak nazımın,şairin, idealistin, hatta vatanperverin üstünde, tâ uzaklarda, sanki levh-ı Mahfuzda yazılı bir insan vasfı var. Bir insan vasfı ki onu insan isimlendiremiyor. Fazilet diyorsunuz, yetmiyor; hamiyet küçük kalıyor; aşk, önünde yanıp kül oluyor. Cezbe nedir bilirseniz eğer, "Allah!" deyip kalıyorsunuz. Kelime ile cevaplanmayan bu ilâhi bilmeceyi, ancak yine kelimesiz ibadetteki vecd cevaplandırıyor. Eğer bulmak hususunda iktidarınıza inanıyorsanız, işte Âkif'te onu arayınız. "ÂKİFNÂME"de bu sırrın çözümünü bulabilirseniz, Âkif'i anladınız demektir."
ÂKİFNÂME, Üstad Hasan Basri ÇANTAY'ın,"..Âkif, kanaatimce yazılamazdı. Hele onu ben hiç yazamazdım; hem aczim mani idi, hem ona olan aşırı muhabbetim." Diye düşünmesine rağmen, Âkif'in vefatını müteakip kendisini "Türk Dili"gazetesinin talepleri, dostlarının teşvik etmeleri ve cesaretlendirmeleri sonrasında kaleme alınmıştır. Üstad bu eserinde sadece kendi yazılarına, düşüncelerine değil, ilk zamanlarda lehte /aleyhte bütün yazılara da yer vermiştir.

Mehmed Âkif'in 72. vefat yıldönümüne ithaf ve armağan edilen bu, Büyük boy, 540 sahife olan güzide eserin sonuna ERGUVAN YAYINEVİ de geniş bir "AKİF KRONOLOJİSİ ve ALBÜMÜ" ilave ederek yayınlamıştır.
Stok Kodu
9789756335543
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
540
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-01
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat