Herkesin hayatında çocukluk yıllarından ve gençlik çağından zihin dünyasında yaşattığı güzellikler vardır. O dönemden bugüne unutamadığı, hâfızasında sakladığı ilk oyuncakları, ilk kitapları, ilk şiirleri, ilk hevesleri bulunur. Bu özel tablolar yıllar sonra da göz önünde canlanır ve bütün güzelliklerini aktarmaya devam ederler. Kalem erbabı bunları genelde hâtıralar şeklinde toplayıp okuyucularına aktarır. Bir bakıma geçmişe, mazinin unutulmaz devirlerine birlikte yolculuk yapılır. İşte Mehmet Nuri Yardımın Erguvan Yayınlarından çıkan Sefertası da böyle kayda değer ilgi çekici bir kitaptır.

Bu kitapta yer alan metinler bildiğimiz anlamda birer hikâye değil. Hikâye tadında hâtıra denilebilir belki. Bu türün edebiyatımızdaki değerli ustalarından Abdülhak Şinasi Hisar, Ziya Osman Saba ve Sâmiha Ayverdi, hâtıralarını hikâyeleştirmiş ve bize büyük bir zevkle okutarak kıymetli eserler bırakmışlardır. Bazı edebiyat tarihçileri bunları hikâye, bazıları da hâtıra sınıfına dahil etmektedir. Çok da önemli değil aslında. Zaten son yıllarda edebî türler konusunda kesin bir ayırıma gidilemeyeceği kanaati yaygınlaşmış bulunmaktadır. Bazı hikâyecilerimizin, roman çapındaki kitapları hikâye adıyla çıkıyor. Bu işin teknik tarafı.

Muhtevaya gelince, bir kısmı hayal mahsulüdür bu metinlerin, bir kısmı hakikat. Bunların arasında hayal gerçek karışımı olanlar da var şüphesiz. Mâzide yaşanmış hâtıralar, edinilmiş intibalar, unutulmayan anekdotlar bu kitabın bütününe sinmiştir. Mehmet Nuri Yardımın ilk yayımlandıklarında geniş yankı uyandıran 19 hikâyesinin isimleri şöyle:

Uçak Korkusu, Yeşil Türbe, Tevfik Öğretmen, Bugün Benim Doğum Günüm, Hüzünlü Bayram, Küçük Mezar, Bir Yazarın İmza Günü Sendromu, Huzurevi Penceresindeki Adam, Muzaffer Teyze, Son Fıkra Muharriri, Sefertası, Kubbede Yankılanan Ses, İdare Lâmbası, Sefertasının Dönüşü, Fatihte Sırlı Oyun: Ali Emiri, Huzurevi Penceresindeki Adam, Taşkentten Gelen Kahraman, Küçükyalıdaki Büyük Aile, Ziyaret
Stok Kodu
9789756335611
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat