Ercişli Emrah İle Selbihan Hikayesi

%30
Ercişli Emrah İle Selbihan Hikayesi,Ozan Ahmet Poyrazoğlu
Yapılan araştırmalar sonucunda, Emrah ve Selbi Han'ın yaşadığı yer ERCİŞ'tir. Erciş'in tarihi M.Ö.9. yıla kadar gider ve urartuların kurduğu bir şehirdir. O zamandan bu zamana bir çok ulusa, medeniyete konaklık etmişir. Erciş Van Gölü'nün Kuzey sahiline uzanan bu şirin, yeşil ilçe 1018-1208 arası selçuklulara, sonrasında İlhanlılara, Eyyubilere ve Moğollara ticaret ve yerleşim merkezi olmuş,29 Mayıs 1555'te Kanuni Süleyman zamanında Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir.17.yüzyılda yaşadığı sanılan ve Ercişte yaşayan Karakoyunlu Türkmenlerinden olan Emrah ve Kare sevdalısı Selbi Han'ın hikayesi, işte bu değişik medeniyetleri sinesinde koruyup, büyütmüş Erciş'in bağrından fışkırıp çıkmıştır.

Dillere destan olan bu Aşk Hikayesinin Erzurum, Kars, İrevan, Çankırı, Maraş, Erciş varyantları vardır. Anlaşılan o ki, Anadolu Emrah ve Selni Han'ı özü olarak görmüştür. Ancak kabul edilen gerçek odur ki, Emrah Ercişlidir, Erciş'te doğmuştur. Mezarıda Erciştedir. Araştırmacı, E.Öğretmen ve Halk Ozanı Ahmet POYRAZOĞLU Emrah üzerine araştırmalar yaparken onun mezarının Erciş'in kale mezarlığında olduğunu öğrenir. Emrah derneğinin yardımıyla mezarın yeri tespid edilir. Emrah'ın sevdalısı Selbi Han'ın da aynı yerde medfun olduğu kesinlik kazanır.

'Ercişli Emrah ve Selbi Han'ın hikayesi' İşte böyle bir araştırmanın, gayretin kitaplaşmış halidir. Ozan Ahmet POYRAZOĞLU'nun arı-dur türkçesiyle genelde aslına sadık kalarak anlatılan hikaye, bugün bile okuyanları kendine bağlıyacak derecede sıcak ve canlı.
Stok Kodu
9789756335086
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
280
Basım Tarihi
2006-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat