Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar Karşılaştırmalı Bir BakışKarşılaştırmalı Bir Bakış

%20
Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar,Zeynep Çetin Erus

Liste Fiyatı : 16,00 TL
İndirimli Fiyat : 12,80 TL
(Bu ürünü aldığınızda 12 puan kazanacaksınız)
   12

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Zeynep Çetin Erus “Amerikan ve Türk Sinemalarında Uyarlamalar“ adlı bu çalışmasında sinemanın en önemli ilgi alanlarından birisi olan uyarlamaların, 1990'lı yıllar boyunca dünya üzerinde etkisi en büyük sinema olan Amerikan Sinemasındaki durumu ile Türk Sinemasındaki durumunu karşılaştırarak irdeliyor.
Çalışmada önce uyarlama kavramı genel hatlarıyla ele alınıp ne olduğu, niçin ve nasıl yapıldığı, Dünya'da ve Türkiye'de doğuşu ve gelişimi inceleniyor. Bunu izleyen Amerikan ve Türk Sinemalarına Bir Bakış, aslında 1990'lı yılları kapsayan on yıllık sürecin niçin her iki ülke sineması için önemli olduğunu oldukça detaylı bir biçimde ele alıyor.
Amerikan ve Türk Sinemaları'nda uyarlamaların karşılaştırılması iki boyutta yapılıyor. Önce, 1990'lı yıllarda bu iki ülkede gösterime girebilmiş 18'er film oldukça serbest ancak ayrıntılı bir şekilde, kaynak metin ve onun filme uyarlanması bağlamında inceleniyor. Daha sonra ise, ele alınan filmler ışığında genel bir karşılaştırma yapılıyor. Her iki ülke sinemasında uyarlama filmlerin gösterime giren filmlere oranı, Oscar ve Altın Portakal ödüllü filmler içindeki yeri, uyarlamalarda kaynak metnin seçimi, uyarlama nedenleri ve metnin ne şekilde uyarlandığı tartışılarak farklılıkların ve benzerliklerin temelindeki sebepler araştırılıyor.
Erus bu çalışmasıyla sinema yazınımızda nadiren değinilmiş bir konu olan uyarlamaların incelenmesine önemli bir katkı yapıyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Stok Kodu
9789758716500
Boyut
135-195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat