İlköğretım Okulları İçin Çocuk Oyunları

%20
İlköğretım Okulları İçin Çocuk Oyunları,Aygören Dirim
Oyun, özellikle çocukluk yıllarında insanın bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan, duygu ve düşüncelerini ifade edebildiği bir etkinliktir. Aynı zamanda bir eğitim aracıdır.

Eğitsel oyunun iki amacı vardır. Birincisi, çocuğa zevk vermesi, onda kazanma, üstün gelme ve başarı duygusu yaratmasıdır. İkincisi ise, öğretmenin amacıdır ki bu da, çocuklara bazı yetenekler, beceriler kazandırmak ve geliştirmektir.

Eğitsel oyun, çocuğun fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimine katkıda bulunur. Paylaşmayı, mücadeleyi, kurallara uymayı, dayanışmayı oyunla öğrenir; pasif çocuklar aktifleşir.

Oyunun planlanması ve uygulanması sırasında öğretmenin dikkat etmesi gereken noktaları şöyle özetleyebiliriz:

Oyun yeri ve zamanı, seçilen oyuna uygun olmalıdır.

Oyun süresi, oyuncuların özelliklerine göre belirlenmelidir. Aksi durumda oyun çekiciliğini kaybeder, oyuncular aşırı yorulabilir.

Oyun sırasında ebe seçimine dikkat edilmeli, ebe veya lider sık sık değiştirilmelidir.

Oyunda kural dışı davranışlara izin verilmemeli, kuralı bozan cezalandırılmalıdır. Ancak, bu ceza oyundan çıkarılma şeklinde değil, ceza puanı verilerek yapılmalıdır.

Öğretmen de zaman zaman oyuna katılmalıdır.

Güçlü olanlarla zayıf olanlar arasında ayrım yapmamalı, tüm çocuklara eşit davranmalıdır. Kazanan alkışla ya da uygun sözcüklerle ödüllendirilmelidir.

Oyun alanının temizliğine ve güvenliğine önem vermeli; oyun araçlarının seçimine de dikkat etmelidir. Örneğin, çok sert ve ağır toplar kullanılmamalıdır.

Oyun saatleri, çocuklar için olduğu kadar öğretmen için de keyifli ve neşeli anlar olmalıdır.
(Önsöz)
Stok Kodu
9789755001500
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat