Hücet'ül İslam (Cep Boy)Gazali'den Öğütler (Ey Oğul)

%15
Hücet'ül İslam (Cep Boy),İmam-ı Gazali
Hücet'ül İslam (Cep Boy) Rahman ve Rahim olan Allahım adıyla
Ey dinin kuvvetli hükümlerini bize bildiren ve fazlü-ü keremini bize ummileştiren ve bizleri doğru yola ulaştıran ALLAH' ım Halis topluma gönderilmiş, bütün peygamberlerin en parlağı ve mütekâmili olan ve peygamberlerin sonuncusu bulunan Muhammed Mustafa üzerine salât ve selam ederiz. Al ve ashabının ve bütün mahlûkatın en sevimlileri ve şefaat edicileri olanlarının üzerlerine de tazım eyleriz. Onlara sonsuz minnet ve selamlarımızı arz eyleriz:
Ey Oğul,
Bilmelisin ki üçyüz altmış dokuz hadis ve kırk dört kadar haberleri namazın sekiz şart, altı rünkü ve yedi vacibini, ondört sünnetini ve yirmi beş müstahaplarını ve on kadar mekruhlarını ve ondört kadar namazı bozanlarını sana bu bölümde bildirmek istiyorum:
Ey Oğul,
Bilmiş ol ki, guslün farzları üçtür: Sünnetleri: altıdır: Vacipleri: ikidir. Ebu Hanife nazarında gusulün dört sünneti vardır. Üçüncüsü arafa günü gusletmektir. Dördüncüsü: İhram giymeden yıkanmaktır.
Ey Oğul,
Abdestin farzlarının dört, sünnetleri on dört, müstehap ve adapları altı, nafileleri, mekruhları ve sakınılması gereken noktaları da altı olduğunu bilmelisin.
Ey Oğul,
Bilmelisin ki, bin doksan kadar adapları senin için senin manfaatin için topladım. Eğer bunlarla amel edersen sana yeter. Bunlara karşı cimri davranma, bunlarla amel eyle ki bunların faidesi sana ulaşsın. Senden sonra gelenlerin duaları sana kavuşsun. Allah, dilediği kullarının dualarını kabul eder. Çünkü Allah kul kula yapmış olduğu duası sayesinde o kulunu affeder.
Ey Oğul,
Burada sana her adabın hususiyetini bildireyim: Hücetül İslam Cep Boy, Gazaliden Öğütler Ey Oğul, İmamı Gazali, 3000307100229, Esma Yayınları, Mustafa Varlı
Stok Kodu
3000307100229
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Mustafa Varlı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat