Dualı İslam Sofrası Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdülillâhi rabbil'âlemin, Vessalâtü vesselâmü ala Seyyidina Muhammedin Hâtemil enbiya i vel Mürselin. Ve ala âlihi ve sahbihi ecmâin.
Bizleri yoktan var eden, sayısız nimetler ile kısmetlendiren, bizlere yaşama gücü vererek yarlığayan yüce Rabbimize hamdü senalar olsun ki bizleri bütün canlıların en şereflisi kılmıştır.
Sevgili kardeşlerim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde yiyiniz içiniz israf etmeyiniz. Allah (c.c) israf edenleri sevmez diye buyurmaktadır.
İmamı Gazali Hazretleri şöyle buyurmaktadır.
Vücudun kıdası yiyecek ve içecek nimetlerledir.
Aklın kıdası ise İlim ve Hikmetledir. Üzerine Allah'ın ismin zikredilmiş olduğu şeylerden yiyiniz.
Allah ondan razı olsun, Hz. Ayşenin rivayet ettiğine göre, peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:
Her kim ki yemek yemeğe başlarsa, önce Allah'ın adını ansın, yani besmele çeksin. Ondan sonra yemeğe başlasın. Eğer yemeğin başında unutur da bil'ahıra hatırlarsa, "Bismillâh evvelühü ve âhırühü" desin. Eğer böyle derse, yemeğin başından itibaren besmele çekmiş sayılır.
Bismillah de, sağ elinle ve önünden ye"
"Yemek yediğiniz zaman Allah'ın adını yâdediniz. Eğer yemeğin evvelinde Besmele'yi unutursanız, evveli için de, sonu için de "Bismillah"deyin
Bir adam evine giderken, evine girdiğinde ve yemek yerken Allah'ı yâd ederse, şeytan avenesine: "Burada sizin için barınacak yer, yiyecek yemek yoktur" der. Eğer o kimse evine girdiğinde Allah'ı zikretmeyecek olursa, şeytan avenesine: "Barınacak yer buldunuz". Eğer yemek yerken Allah'ı zikretmezse: "Yiyecek yemek buldunuz' der.
Bir kimse yemek yer de: "Beni ifam eden, kuvvet ve kudretim olmadığı halde, bana rızık veren Allah'a hamd olsun"derse, geçmiş günahları bağışlanır.
Muaz b.Enes Hz.leri Hz. Peygamberin (s.a.v) şöyle buyurduklarını bildiriyor:
"Biri yemek yer de: "Bana yemek yediren, gücüm ve takatim olmadığı halde bana rızık veren Allah'a hamd olsun" derse geçmiş günahları bağışlanır."
(Riyâzüs - Salih'in 11/15) Dualı İslam Sofrası, Yemek Kitabı, Kolektif, 3000307101039, Esma Yayınları
Stok Kodu
3000307101039
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
429
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat