Esmaü'l-Hüsna Havas ve Esrarı (Ciltli)

%16
Esmaü'l-Hüsna Havas ve Esrarı (Ciltli),Mustafa Varlı
Esmaü'l-Hüsna Havas ve Esrarı (Ciltli) ALLAH'IN 99 İSMİ ŞERİFİ
ESMÂÜ'L-HÜSNAYI ÖĞRENMENİN
FAYDALARI:
Allahü Teâlâ Hazretlerini bilmek, sevmek, kulluğuna bağlanmak, O'nun sevmediği kötü huylan atmak, hoşnut olduğu temiz huylarla varlığını güzelleştirmek, bu suretle rızasına ermektir.
ALLAHU TEÂLÂ'YI BİLMEK VE TANIMAK:
O'nun isimlerini ve sıfatlarını öğrenmekle olur.
ALLAHU TEÂLÂ'YI SEVMEK O'NU
ZİKRETMEKLE OLUR:
Bu da bütün kemâlâtın ancak Allah'ta bulunduğunu ve Ondan olduğunu bilmekle kazanılır. Ruh kemale âşıktır. Bir şeyin kemalini öğrenince hemen oraya akıverer ve gördüğü kemalin kuvvetine göre bir zevk duyar. Bütün kemâlâtın ancak Allah'ta bulunduğuna kâfi bilgi edinen ruh bu bilgiden sonsuz bir zevke dalar ki, kendisinden bu zevkin asla kesilmemesini ister. İşte bu aşk gönül pınarının akması ile olur.
ALLAHU TEÂLÂ'NIN KULLUĞUNA
BAĞLANMAK:
Bu zevkin, bu intisap şerefinin hiç kesilmeden devamı için biricik yol da, Allah'ın buyruklarına sımsıkı yapışmak, yasak ettiği şeylerden son derece sakınmaktır. Seven için en büyük zevk: sevdiğini kendisinden mem-nun etmeğe çalışmaktır. Bunu temin için her şeyi ve hatta icabında canını feda etmeği göze alır. En ziyade korktuğu şey de sevdiğinin hışmına uğramaktır. Sevdiğinin nazarında düşürecek olan en ehemmiyetsiz şeylerden bile korkar ve titrer.
HAYATIN GAYESİ:
Hayatın gayesi Allah'ın rızasına ermektir. Bütün ibadetler, bütün güzel huylar insanı Allah'ın rızasına ulaştıran yollar, vasıtalardır. Bütün kabahatler, bütün kötü huylar, insanı Allah'ın hışmına uğratacak çirkinliklerdir.
Velhasıl Esmâü'l-Hüsnayı öğrenmekle Allah bilgisi kazanılır. Allah bilgisi, Allah sevgisinin tohumudur. Bir gönüle bu tohumdan düşerse filizlenir. O gönülden şevk ve muhabbet ağacı biter, bu ağacın meyveleri vardır ki; kalbde, ruhta, elde, ayakta, gözde, kulakta, insanın bütün maddî ve ruhî varlığında belirir ve olgunlaşır. Bu meyveler başlıca: Yaradana hürmet, yardımlaşma, merhamet etmek, kötü huyları atmak, güzel huy kazanmak', hak uğrunda her türlü fedakârlığa katlanmak... gibi samimî meziyetlerdir. Hakikî insan olmak, o meziyetleri kendinde toplamaktır. Allah'ın rızası, dünya ve âhiretin saadet anahtarı işte bu meziyetlerin arkasındadır. EsmaülHüsna Havas ve Esrarı Ciltli, Mustafa Varlı, 3000307100639, Esma Yayınları
Stok Kodu
3000307100639
Boyut
165-245
Sayfa Sayısı
367
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat