Nasreddin Hoca Fıkraları Sevgili kardeşlerim Hoca Nasreddin ismiyle bilinen, Doğuda ve batıda güzel yurdumuzun her yerinde ve her köşesinde ve her dilde dünya genelinde fıkra ve sözleriyle insanların gülmesine vesile olan merhum Hoca efendiyi bilmeyen ve tanımayan hiç yok gibidir.
Türk ve İslam zekâsını ve mizahını cihana tanıtan merhum Nasreddin Ho-ca'nın dilden dile gönülden gönüle dolaşan fıkraları hiçbir zaman değerini kaybetmediği gibi, gelecek zamanda da düşmeyeceği açık olarak görülmektedir. Dünya mizahının en kuvvetli örneklerinden biri olan Nasreddin Hoca latife ve fıkraları içinde kendisine isnad olunanlar bulunduğu gibi halk arasında mütavatir olup basılmayanları da olmak ihtimali vardır.
Bu kitapta siz okurlarımıza meşhur fıkraları ile bazı gülünç geçmiş vakalarını sizlere anlatacağım.
Merhum Nasreddin Hoca, Rahmetullahu Aleyhi büyük bir Türk âlimidir. Akşehir'e tabi Sivrihisar kasabasının Horto köyünde Hoca olan Abdullah'ın oğludur.
Babasının ölümünden sonra imamlığı, Hocasının Mollası Mehmed'e devrederek, kendisi Akşehir'e hicret etmiştir, o zamanda bilinen birçok bilgileri o günün yetişmiş hocalarından ve erbablarından öğrenerek Hoca icazetini almıştır.
Konya ve Akşehir'de bir müddet müderrislik ve hatta birçok şehirlerde Kadılık yapmıştır. Fakat nedense bu mesleği kendi mizacına uygun bulmamış ve aza kanaat ederek birçok vakitlerini memleketin tanınmış insanları ile samimi dostlarının sohbetleriyle hoşça vakit geçirmiştir.
Merhum Hoca zamanın tatlı dilli, hoş sohbetli, hazır cevap veren, söyledikleri her sözle insanları güldüren büyük bir din âlimidir.
Merhum Hoca efendinin 633. tarihlerinde Akşehir'de vefat eylediği söylenmektedir.
H.Mustafa Varlı 2003- Nasreddin Hoca Fıkraları, Esma Yayınları, 9789756354032, Mustafa Varlı
Stok Kodu
9789756354032
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat