Kuran'ı Kerim ve Sünnete Göre Tasavvuf

%15
Kuran'ı Kerim ve Sünnete Göre Tasavvuf,Yaşar Nuri Öztürk
Kuran'ı Kerim ve Sünnete Göre Tasavvuf Allah'a hamd, Peygamberler Sultanı Efendimiz'e ve Ehlibeyt'e salat ve selâm olsun!
Bu eserin ikinci baskısını, birçok değiştirme, düzeltme ve ilaveden sonra yapmak düşüncesinde idim. Ne var ki; onun, bir kültür kitabı olma yanında bir ders kitabı olarak da hizmet etmesi, bu düşüncemi uygulamaya koyamadan, yeni bir baskıya gitmeyi zaruri kıldı. Yapılabilen tashihler, ofset bir baskının verdiği imkanlarla sınırlı kalmıştır. Okuyuculardan, özellikle bu nokta için, özür diliyorum. Takdir edeceklerdir ki, böylesine hacimli bir kitabın, az önce sözünü ettiğim ölçüler içinde gözden geçirilmesi, en az bir yıllık bir zamana muhtaçtır. Eserin hizmet alanlarının çeşitliliği ve okuyucuların ısrarlı istekleri, bu kadar bir zaman beklememize engel olmuştur.
Bu eserde tasavvuf kurumu, etimolojisinden en girift psikolojik, sosyolojik özelliklerine kadar ve dini-felsefi yönleri dikkate alınarak verilmeye çalışılmıştır. Ne ölçüde başarılı olduğu ise, üniversite yayınlar başta olmak üzere, ona yapılan atıflar ve basında onu tanıtmak için yazılan yazılardan anlaşılmaktadır. Bu kısa önsözde, bunları ele alacak değiliz. Ancak şu gerçeğe bir kere daha işaret etmek isteriz: Bu eserdeki gayret, spekülatif ilimden çok dinamik tefekküre yöneliktir. Zihnimizin, özellikle belirli hizip ve kalıplarca şartlandırılmış zihinlerin, anlamakta zorluk hissedeceği pek çok değerlendirme dikkat çekecektir. Biz bu eserde, eskiyi nakilden çok "vahye dayalı İslâmın mistik verilerini esas alarak bir terkibe varmayı denedik. Böyle bir girişimin, Türk diliyle ilk defa yapıldığını da söylemek borcundayız. Eseri okuyan binlerce ve her seviyede insanın ortaklaşa görüşleri de bu merkezdedir.
Sözlerimi bitirirken, baskı işini üstlenen değerli dostlarım Mustafa Varlı ve Hüseyin Çörüş başta olmak üzere, bütün emeği ve hizmeti geçenlere teşekkür ediyorum.
İnanan ve sevenlere selâm olsun! Kuranı Kerim ve Sünnete Göre Tasavvuf, Yaşar Nuri Öztürk, 3000307101099, Esma Yayınları
Stok Kodu
3000307101099
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
526
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1985
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat