Hanif Kureishi'nin en çarpıcı romanlarından olan Yakınlık, bir yazarın, eşini ve iki küçük oğlunu daha genç bir kadın için terk etmeden önceki gece düşündüklerini ve anılarında yaptığı yolculuğu konu alıyor. Ne politik ne dini inançları olmayan, son derece modern bir erkek, aradığı tatmini cinsel aşkta bulmayı umut ediyor.
Yakınlık, altmışlı yıllarda kendini bulmuş ve seksenlerde kaybetmiş erkek neslinin, doksanlı yıllardaki sosyal ve duygusal bir haritasını gözler önüne seriyor. Anlatıcının kapana kısılmışlığa ve evcilleşmeye duyduğu nefreti, Kureishi tüm çıplaklığıyla anlatıyor; gerçeği tam hedeften vuran, kısa ve etkili cümlelerle.
Çağdaş dünya edebiyatının kadın-erkek ilişkilerini en iyi anlatan yazarı olan Kureishi'nin bu romanına ve başka öykülerine dayanan bir senaryo, 2001 yılında Patrice Chereau tarafından “Masumiyet“ adıyla sinemaya da uyarlanmıştı.
Yakınlık, yıkıcılığı kadar deha ürünü de olan bir eser.
“Belki de bir cinnet fantezimiz vardır: Günün birinde herkesin bir şekilde hemfikir olacağını; ihtilafların, uyumsuzların ve çekişmelerin ortadan kaybolacağını düşünürüz. Ama anlıyorum ki çocuk sahibi olmanın erdemlerinden biri de insanın kendi çocukları tarafından sevilmemeye aldırmayışı. Bazen çocuklarımdan nefret diyorum; onlar da benden nefret ediyor olmalıdır. Birinden sırf nefret ediyorsunuz diye onu sevmeyi kesmezsiniz.“
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752893078
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
106
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Çeviren
Dost Körpe,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat