Kıbrıs sorunu elli yılı aşkın bir süredir Türkiye kamuoyunu meşgul ediyor ve Türk dış politikasının ana ekseni olmayı sürdürüyor. Ama ne yazık ki, ülkemiz açısından böylesine temel bir önem taşıyan bu sorunun ardında yatan nedenlerle ilgili sağlıklı bilgiler bilinçli biçimde kamuoyunun dikkatinden uzak tutulup, gelişen olaylar hep resmi politikanın merceğinden ve çoğu kez de manipülatif teknikler kullanılarak yansıtılıyor.
Ahmet An'ın bu kitapta yer alan yazılarında, Kıbrıs sorunuresmi politikanın dışında kalan bir Kıbrıslı Türkün bakış açısıyla bakılıp değerlendirilmekteve büyük güçlerin Doğu Akdeniz'deki oyunlarına ışık tutan, çarpıcı açıklamalar ve zengin belgelerle desteklenmektedir.
Ülkenin kendi kaderinin belirlenmesinde ada halkının dışlanmaya çalışıp sorunların sürekli dış güçler tarafından kışkırtıldığı ve Türkiye'nin Temmuz 1974'teki askeri harekâtıyla yeni bir boyuta sıçrayan bir ülke olan “yavru vatan“ Kıbrıs'la ilgilibu çalışma, Kıbrıs'ın güneyinin Avrupa Birliği'ne alınmasının ve bütün adanın geleceğinin yeniden gündemin odağına yerleştiği şu günlerde bir boşluğu doldurarak sorunun daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
(Yayın Duyurusu'ndan Alıntı)
Stok Kodu
9799752890083
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
348
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat