Bir öykü yazmak için sarhoş olmak, bin kadınla yatmak, bir cinayet işlemek ya da saatte iki yüz kilometre hızla ölüme meydan okumak gerektiğine inanan kardeşinin yarım bıraktığı öyküyü yazmaya soyunan Chloe, yaşamın ağırlığı ve hafifliğini bütünüyle şöyle bir cümleye yüklemek ister: “Ölümün yarım bıraktığı bir kaderi tamamlamanın yolu var mıdır?“
Zaten yaşam bir bakıma yemek tariflerine benzemektedir. Çünkü herkesin bazen yaşamının tadı tuzu olan, bazen de tadını kaçıran gizli ve küçük sırları vardır. Dünyada kirli çamaşırı olmayan kimse de bulunmadığına göre, bu sırlar bir süre sonra gerçek bir tehlikeli silaha dönüşürler. Hele de doğası gereği teşhir edici bir yönü olan aşk söz konusuysa. Bu yüzden sırlarının mutlaka gizli kalmaları istenir.
Yaşam ile yemek arasında bir benzerlik daha: Rastlantılar da tıpkı sufleler gibidir. Kimse yumurtanın akını çırpmazsa, sufle kabarmaz ve tutmaz. Bu nedenle yaşamda kimi zaman susmak gerekir, insanın yanıtın işine gelmeyeceği soruları sormaması gerekir; ama dedikodu ve sohbet öylesine tatlıdır ki! İnsanlar en büyük günahları hiç de kötü niyetli olmayan boşboğazlıkları sırasında işlemezler mi?
Küçük Sırlar, tüm bunların bir arada pişirildiği lezzetli bir yemek tadında. Sırrı son sayfaya kadar çözülmeyen karmaşık bir entrika, başrollerini bir aşçının, zengin bir koleksiyoncuyla eşinin, Praglı bir gencin, bir hikaye yazmak uğruna cinayet işlemeye hazır bir kızın ve yakışıklılar Carlos'un paylaştıkları çok eğlenceli, çağdaş bir roman.
(Arka Kapak)
Carmen Posadas'ın ödül alan kitabı, sağlam kurgusu, birbirinin içine girmiş ilginç olay örgüsü ile kaçırılmaması gereken bir roman. 1998 Planeta Ödülü'nü kazanan “Küçük Sırlar,“ yeryüzü edebiyatına ait olmanın bütün özelliklerini bünyesinde barındıran bir roman. Kayanın dibinde şakırdayan incir bile farklı bir anlam kazanıyor çünkü...
(Kayanın Dibindeki İncir, M. Salih Polat, NTV-MSNBC, 08.02.2001)
Stok Kodu
9789753167130
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
265
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-12
Çeviren
Ayşe Seymen,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat