Berci Kristin Çöp MasallarıÇöp Masalları

%25
Berci Kristin,Latife Tekin
Berci Kristin Çöp Masalları, bir doğuş, bir kuruluş, bir türeyiş öyküsüdür. Kentin kıyısında, çöplükte, fabrika atıklarının ortasında doğan bir hayatın öyküsü. Kentin çöpünden, yabancı oldukları kültürün artıklarından, paslı tenekeden, kartondan, naylondan, muşambadan, plastikten, bir yandan da cenk hikâyeleri, maniler, tekerlemeler ve ağıtların dilinden yaratılmış gecekondunun masalı.
Hep bir ses duyulur sayfalardan; rüzgârın uğultusu, martı çığlıkları, bağrışmalar, küfürler, fabrika gürültüleri ya da silah sesleri. Çiçektepe'nin doğuşunun ve büyümesinin sesidir bu; anlatı da bu seslerin müzikal düzenlemesidir bir bakıma. Sesin ağır bastığı bu roman, geleneksel seslerden yararlanarak bestelenmiş bir senfoniye benzer.
Bir yanıyla da mimarinin parodisidir. Berci Kristin Çöp Masalları. Bulabildikleri her şeyden kendilerine bir barınak yapmak isteyenlerin o şeyleri nasıl da kendilerinin kıldıkları, benzersiz bir mizah duygusuyla anlatılır: kara, iç burkucu, acıtıcı olduğu halde gülümseten...
İnsan, daima ilksel haliyle, başlangıcıyla kendini oluştururken vardır bu anlatı içinde. O yüzden mağara resimlerini andırır bu anlatım özelliği. O resimlerin yalın olduğu kadar sarp, plastik olduğu kadar da doğal estetiğine ulaşmış, bu özelliği modern edebiyatın ortamına çevirebilmiş bir yazarın başarısıdır. Yazarın kendisi ise asla belirlemez bu metinlerde; uzakta, her şeye aynı mesafede, ama zaten tem da içinde bir yerdedir hep...
Yunanca'dan Farsça'ya, Almanca'dan Hollandaca'ya kadar pek çok dile aktarılan Berci Kristin Çöp Masalları, çevrildiği her dilde büyük heyecanla karşılanmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789752890763
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
135
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2010-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat