New Left Review 2000 - Türkiye Seçkisi

%25
New Left Review: 2000 Türkiye Seçkisi,Kolektif
Perry Anderson: Yenilenmeler
Robin Blackburn: Çekici Küba'ya İndirmek
Edward Said: Amerika'nın Son Tabusu
Wang Hui: Kale Kapısında Yangın
David Harvey: Coğrafya'yı Yeniden İcat Etmek
Sabri Hafız: Roman, Siyaset ve İslam
Robert Brenner: Ekonomik Patlama ve Balon
(Ön Kapak)
New Left Review'un başka dillere çevrilmesi, kurtuluş projesine yeniden hayat verebilecek yeni fikirler arayışını güçlendiren bir işarettir. New Left Review şimdi İspanyolca olarak Madrid'de iki ayda bir yayımlanıyor. Portekizce bir yıllık seçki Mayıs 2001'de Rio de Janeiro'daki kitap fuarı sırasında çıktı. New Left Review'un her yıl bir Türkçe seçkisinin çıkacak olması da iyi bir ileri adımdır.
Türkiye'de New Left Review yıllığının yayımlanacak olması bence zamanlaması çok iyi yapılmış bir seçim. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, son elli yılı aşkın bir süredir NATO'nun sadık bir üyesi olarak hizmetleriyle, kendisini ABD'nin çıkarlarına bağlamış olan Türk devleti, şimdi ciddi baskılarla yüz yüze geliyor. Tamamen muzaffer bir havaya girmiş olan Batı'nın, eski ve yeni düşmanlarını vurmak için yararlandığı “insan hakları“ retoriği, kuşkusuz en groteks çifte standartlarından birine temellenmekte. Buna rağmen, Türkiye'nin temel hakları açıkça ihlal ediyor olması, gerçekçi olan Washington buna pek aldırmasa bile, AB çevrelerinde belli bir sıkıntıyla karşılanıyor.
Bütün bu gelişmeler, Türkiye'deki askeri-siyasal yapının kendi önünü temizlemeye yönelik yarı gönüllü bir çabaya girişmesine yol açmış durumda. Böylece koşullarda geçmiş ve bugünle ilgili tartışma ve fikir alışverişleri can alıcı bir önem taşıyor. Genel manzara değişmiş olmasına rağmen hala sol'da duran bizler açısından, bir daha tekrarlama yanlışına düşmemek için geçmiş hatalardan ders çıkarmak atlanması mümkün olmayan bir görevdir. Biz, kendi alçakgönüllü yaklaşımıyla New Left Review'un bu sürece omuz vereceğine inanıyoruz.
(Kitabın İçinden)
Stok Kodu
9789753168694
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
348
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat