Yaşam Eylem ve Edebiyat İçinde Şükran Kurdakul

%22
Yaşam Eylem ve Edebiyat İçinde Şükran Kurdakul,Alpay Kabacalı
Coşkunun ve inancın şairi ya da Coşkunun ve Direncin şairi olarak nitelenen Şükran Kurdakul (1927-2004), kendine özgü bir sese ulaşabilmiş şairlerimizdendi. Bu nedenledir ki, daha sağlığında şiir kitaplarıyla edebiyat tarihimizdeki yerini almıştı.

Coşku ve inancı, sevecenlikle, inançlarından ödün vermezlikle, iyimserlikle, bilinçle kuşatılmıştı. Özellikle bağımsızlık bilinciyle... Bu bilinç, onun toplumsal sorumluluk duygusuyla birleşiyor ve Kurdakul karşımıza gerektiğinde eyleme girişmekten kaçınmayan bir aydın kimliğiyle çıkıyordu.

Lise öğrencisiyken şiirle edebiyata, Türkiye Emekçi ve Köylü Partisi'yle ilişkileri nedeniyle de cezaevine girmiş; böylece yolu pek erken çizilmişti. Bir yandan şiirini sürekli geliştirdi, bir yandan öyküler yazdı, bir yandan da Türk edebiyatı tarihi üzerinde çalıştı. Yayıncılık yaşamına atılıp edebiyatımızın ve düşüncemizin gelişim çizgisinde yerleri olan Ataç ve Yelken dergilerini yayımladı; Ataç Kitabevi Yayınları'nda öncü kitaplar çıkardı. Türkiye İşçi Partisi'nde etkin görevler üstlendi. Uzun yıllar da Türk Edebiyatçılar Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Yazarlar Derneği'nde yöneticilik yaparak demokrasi ve edebiyat savaşımına katkılarda bulundu. Her zaman özveriyle, her zaman ödünsüz...
Stok Kodu
9789756106198
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
223
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat