Araştırmacı Asım Bezirci, "Seçme Romanlar"ın büyük ilgi görmesi üzerine "Seçme Hikâyeler"i de kaleme almıştı. Uzun ve titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlanan "Seçme Hikâyeler", Nâbizâde Nâzım'ın "Karabibik"inden Murathan Mungan'ın "Kırk Oda"sına kadar öykülerimizi kronolojik bir sırayla inceliyor. Öykü yazarlarının kısa biyografilerinin de yer aldığı kitaptaki öykülerin seçiminde de "Seçme Romanlar"da uyulan ilke gözetildi. Edebiyatımızın demokratik birikimine şu veya bu şekilde katkıda bulunan, yazıldıkları dönemde ve sonrasında etkili olan ve yazınımızda önemli dönüm noktasına işaret eden öyküler seçildi bu kitapta da. Refika Taner ve Asım Bezirci kitaba birlikte yazdıkları önsözde "seçme ve beğenme işinin her zaman tartışmaya açık olduğunu vurgulamak isteriz. Bu bakımdan bizden ayrı hatta bize karşı başka hikâyeleri seçip değişik bir yöntem ve yorumla sergileyecek kimseler çıkarsa bundan edebiyatımız adına mutluluk duyarız" diyorlar.

Seçme ve beğenmenin öznelliğine çekilen dikkate karşın alçakgönüllü bir çalışma değil bu. Çünkü demokratik yazının öyküye ilişkin birikimini özel bir dikkatle gözden geçirirken zamanın bu birikime kattıklarını da göz önünde bulunduruyor "Seçme Hikâyeler". Asım Bezirci'nin ölümünden sonra edebiyatımıza kazandırılan öyküler Refika Bezirci (Taner) tarafından taranarak, dördüncü baskısı Evrensel Basım Yayın tarafından yapılan kitaba eklendi ve zenginleştirildi.

"Seçme Hikâyeler", Tanzimat'tan günümüze kadar öykünün serüvenini tanımak isteyenler için bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor ve öyküseverlerin dikkatine sunuluyor.
Stok Kodu
9789756869925
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
566
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat