Paris Komünü ve Komün Şairleri

%22
Paris Komünü ve Komün Şairleri,Erdoğan Alkan
Paris yoksulları ve emekçiler, 1871'de burjuvazinin ve aristokrasinin yönetimine son verip cumhuriyetçi ve emekçi Komün yönetimini kurdular. Tarihteki bu ilk işçi hükümetine, burjuvazi,geri bıraktırdığı köylülerden oluşan Versailles ordusuyla ve dış düşmanla işbirliği yaparak kanlı bir şekilde son verdi.

Paris Komünü ayaklanması, işçilerin siyasal iktidarı ele geçirmek için yaptıkları ilk bilinçli girişimdir. Komün ayaklanması ve Komün yönetimi, yalnız olumlu yanlarıyla değil, olumsuz yanlarıyla da, daha sonraki işçi ve halk devrimlerine ışık tuttu.

Paris Komünü ayaklanmasını ve Komün yönetimini hazırlayan etkenler nelerdir? Barikat savaşları nasıl yapıldı? Nasıl kazandılar? Kısa süren yönetimleri sırasında hangi Büyük işleri başardılar? Kolektivizmin temellerini nasıl attılar? İşçi kooperatifleri, işçi ortaklıkları gibi kurumlar nasıl yaratıldı? Yoksulları borçlarından nasıl kurtardılar? Eğitimde laikliği nasıl gerçekleştirdiler? Yönetimi, siyasal erki ellerine geçirdikleri halde hangi yanlışlar yüzünden yenilip, kazandıklarını yitirdiler? Zamanın Fransız burjuvazisi ve Fransız yazarları Komün'e nasıl bakıyordu?

Bir roman akıcılığına sahip bu kitapta bütün bu soruların yanıtlarını ve 1871 Komün Devrimi'nde yer almış şairlerin şiirlerini, dizelerini bulacaksınız.
Stok Kodu
9789756869970
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
255
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat