Afrodit Buhurdanında Bir Kadın

%20
Afrodit Buhurdanında Bir Kadın,Reşat Enis

Reşat Enis 1909'da İstanbul'da doğdu. Birinci Dünya Savaşı yıllarına denk gelen çocukluğu, subay olan babasının görevi gereği Anadolu'nun çeşitli şehir ve kasabalarında geçti. Istanbul'da gördüğü lise öğreniminden sonra Yüksek Ticaret Okulu ve Edebiyat Fakültesi'nde okudu. Gazetecilik mesleğini seçti; Milliyet, Vakit, Bugün, Cumhuriyet, Yeni İstanbul gibi gazetelerde muhabirlik, fıkra yazarlığı, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Anadolu Ajansı'ndan emekli oldu (1968).
Röportajlarla başlayan yazarlığını romancı olarak sürdürdü. Kısa konuşmalı, akıcı, duru bir dille yazdığı romanlarında daha çok Istanbul'un kenar semtleri ve düşkünler ile serseriler, tarım emekçileri ile işçiler anlatılır. Afrodit Buhurdanında Bir Kadın {1937), Toprak Kokusu (1944), Ekmek Kavgamız (1947), AğlamaDuvarı 1949), Despot (1957) , Sarı İt (1968) en önemli eserleridir.
1937 yılında yayınlanan Afrodit Buhurdanında Bir Kadın, toplumun yoksul ve çalışan kesimlerinin sorunlarını edebiyata taşıyan öncü eserlerdendir. İşçilerin yaşayışlarını, patronla ilişkilerini, çalışan ve yoksul kadının çifte sömürülüşünü ustalıkla ve tüm gerçekliği ile sergiler. Romanın baş kahramanı, akraba yanında büyüyen Yıldız adında anne-babasız bir kızdır. Yoz ev ortamı ve uğradığı onur kırıcı olaylar nedeniyle evden kaçar, önce daktiloluk sonra fabrika işçiliği yapar. Ama düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına daima, onun kadınlığını istismar teşebbüsleri eşlik eder. Yıldız yaşlı bir fabrika işçisiyle evlenir. Ama hastalanıp çalışamaz duruma düşen eşi ile çocuğunu geçindirmekte zorlanır, yardım talep etmek için çaldığı kaplarda, patron ve ustabaşıların çirkin teklifleriyle karşılaşır; fuhuşa zorlanır... Yıldız'ın trajedisine izlerken, tüm çıplaklığı ve katı gerçekliği ile emekçilerin ve yoksulların yaşayışına da tanık oluruz. Düşük ücretleri dahi marka ve kumaş olarak ödenen işçiler, onların korkunç sefaleti, koşullara dayanamayıp verem olan, kadınlıkları sürekli saldırıya maruz kalan genç kızlar, yeraltı maden işçilerinin çalışma koşulları gözler önüne serilir. Nâzım Hikmet'in "Türk edebiyatının temel taşı"saydığı bu eser için Suat Derviş "Türk dilinde yazılmış olan romanların en güzellerinden biri"nitelemesinde bulunmuştur.

Stok Kodu
9789756525265
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2013-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat