Küçük Burjuva Devrimciliğin Eleştirisi

%20
Küçük Burjuva Devrimciliğinin,Sedat Günal
Küçük Burjuva Devrimciliğinin THKP-C düşüncesinin, Marksist-Leninist teorik birikimin gerçek anlamda bir sınıf siyaseti olarak yeniden üretilmesi sürecinde oynadığı olumsuz rol nedir? Belirli bir tarihsel dönemin özelliklerine dayandırılan "Üçüncü Bunalım Dönemi" tahlili, dayandığı olguların tarih sahnesinden çekildiği günümüz koşullarında ne oranda geçerlidir? Devrimci Sol, THKP-C'den hangi mirası devralıyor? Çayan'ın politik tespitlerinden geriye ne kaldı? Leninist "bilincin dıştan verilmesi" ilkesi, öncü savaş-silahlı propaganda eksenli THKP-C/ Devrimci Sol düşüncesine temel olabilir mi?

Proletaryanın taktiği, "öncünün" durumuna, ihtiyaçlarına ve imkanlarına göre mi belirlenir? THKP-C ve diğer küçük burjuva devrimci örgütlerin teori ve pratiğindeki sağcı öz nerededir? Devrimcilik kriteri, eylemdeki şiddet dozuyla belirlenebilir mi? Marksist ayaklanma teorisinin temel ilkeleri ve onu Blankizmden ayıran özellikler nelerdir?

Bu kitap, bu ve daha başka sorular ekseninde, küçük burjuva devrimciliğine yöneltilmiş Marksist bir eleştirinin belgesidir. Küçük Burjuva Devrimciliğinin, Evrensel Basım Yayım, 9789757837022, Sedat Günal
Stok Kodu
9789757837022
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
126
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1992-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat