Arşimet'in Banyo Küveti Olağanüstü ilginç ve eşsiz derecede eğlendirici, -berraklık, ustalık ve hiç bitmeyen bir eğlence duygusuyla belirginleşen, klasik bilimsel yapıtlar arasında yer bulacağa benzer bir kitap. Arşimet'in Banyo Küveti'nin kendisi de bir atılım. Düşüncede atılımlar, anlaşılması zor ipuçlarını, meydan okuyucu kabulleri ayırt ederek ve eski konumları yeni bir tarzda görerek yapıldı. Arşimet'in Banyo Küveti, psikologlar tarafından atılımcı düşünüşü araştırmak için kullanılmış "sezgi bulmacaları"nı inceleyerek büyük ölçüde yenilikleri aydınlatıyor. Buradaki örnekler, kitabın 50'den çok bulmacasından atılımcı düşünüşün arkasındaki dört anahtar sürecini -Bakınmak, Ortaya Çıkarmak, Yeniden Kurmak ve Uzaklaşmak- ortaya çıkarır.

İ.Ö. 540 tarihli antik bir sikkeyi iyi bir bedelle satın almaya davet ediliyorsunuz. Alır mıydınız?
(52. sayfaya bakın.)

Yuvada maskeli bir adam ve oraya gelen bir adam var. Bu bir soygun ya da onun gibi bir şey değil. O zaman, orada neler oluyor? (52. sayfaya bakın.)

27 hayvanı her birinde tek sayıda hayvan bulunacak şekilde 4 ağıla nasıl koyabileceğinizi betimleyin. (233. sayfaya bakın.)

Bir masa çevresinde oturan dört kişi iskambil oynuyorlar. Ne var ki dördü de kaybediyor. Bu nasıl olabilir? (252. sayfaya bakın.)

Bir peyzaj mimarının simetri tutkusu var. O bir parka dört ağaç yerleştirmek istiyor, öyle ki, hepsinin birbirinden uzaklığı aynı olsun. Nasıl? (139. sayfaya bakın.) Arşimetin Banyo Küveti, David Perkins, 9789755031132, Evrim Basım Yayım Dağıtım, Celal Kapkın
Stok Kodu
9789755031132
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
331
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-12
Çeviren
Celal Kapkın
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat