Matematikçi Gazete Okuyor Paulos, Innumeracy'yi best seler yapan aynı, bildik, dostça, nükteli ve zeki yaklaşımla, her gün okuduğumuz makalelerin birçoğunda matematiğin ve sayıların nasıl bir anahtar öğe olduğunu göstererek günlük gazete sayfaları arasında dolaşıyor. Senato'dan, SAT'lara, sekse, suça, ünlülere ve mezheplere, matematikle hiç ilgisi yokmuş gibi görünen öyküleri alıyor ve matematik bilgisinden yoksun olmanın onları kavramamıza nasıl engel olabildiğini gösteriyor.

"Matematikçi Gazete Okuyor'u okuduktan sonra gazeteye aynı gözle bakmanız olanaksız."

"John Allen Paulos'a bitişik yaşamak mükemmel bir şey olurdu. Her sabah gazeteyi okuyup tam doğru gibi görünmeyen -hakkında havada asılı belli belirsiz bir mantıksızlık kokusu bulunan- bir öyküye rastladığı zaman pencereden dışarı sarkıp 'Jack! Zılgıtı buradan yedin!' diye bağırabilirdi... Haber tüketicilere olduğu kadar onları sağlayanlara da yardımcı olabilecek, eğlendirici, atak, akıllı, bir küçük kitap."
- Washington Post Book World-

Amerikan "Sayısızlık"ına medyanın katkısı hakkındaki kirli çamaşırlara, ilk kez bu adla, John Allen Paulos tarafından tatlı bir kitapta değinilmişti. Bir Matematikçi Gazete Okuyor, o cümbüşün devamı niteliğinde."
- Max Frankell New York Times Magazine-

"Herkesin doğru bildiklerinin çoğunu işleyen usta ve dikkatli bir kitap"
- Los Angeles Times-
(Arka Kapak) Matematikçi Gazete Okuyor, John Allen Paulos, 9789755030715, Evrim Basım Yayım Dağıtım
Stok Kodu
9789755030715
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat