"Müslüman erkek/kadın", "çağdaş erkek/kadın", "batılı erkek/kadın", "Türk erkeği/kadını", "elit kadın/erkek"... gibi isimlendirmelerin evrensel ve değişmez cinsiyet ve insan doğasının duruş yerlerini ortaya koymak bir tarafa, örtücü ve daha karmaşık hale getirdiğini düşünen yazar, evlilikten üç yıl sonra eşlerin yitik "insan" ve yitik "aile" olduklarının farkına vardıklarında; gerçekte evliliği kurarken, cinsiyetteki ve insandaki temel duruşları dikkate almak yerine din, ideoloji, kültür unsurlarına yaslanarak evlilik kararı vermenin ağır bedelinin ödeneceğini görkemli kurgularla sunmaktadır.

Evlilik ve aileye özgü yaşananları felsefi, psikolojik ve sosyolojik argümanların ağında incelediğini hissettirirken, kadın ve erkeğin doğasındaki kırılma noktalarını bir savaşın izlerini sürer gibi belgelemektedir.

Yazar, evliliğe ve aileye dair düşünenlere alışılmış ve bildik sözler söylemek yerine, kavramsallaştırmalarıyla herşeyi yeniden inşa etmeye davet ediyor. Davete katılmayanları ise kayıtlara "kara şahin düştü" notuyla geçiyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799756597124
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat