Matematiksel İstatistik Bu kitabın amacı, konuları elden geldiğince bol örnek kullanarak ayrıntılı açıklamak ve her konunun sonucunda yine uygulamalı olmak üzere çok sayıda çözümlü örnek koymaktır. Fakat bir konunun iyi anlaşılması, o konu üzerinde değişik ve çok sayıda problem çözme ile de yakından ilişkili olduğundan ayrıca bölümlerin arkasına fazla sayıda problem eklenmiştir.
Kitap, yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde olasılık kuralları ve olayların durumları ile bunlara bağlı olarak tanımlanan rasal değişkenler ve bunların olasılık fonksiyonları ile ilgilidir. Üçüncü bölüm, rassal değişkenlerin beklenen değer, vayans ve momentleri ile ilgili olup, bu kavramlar çok ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır Dört, beş, altı ve yedinci bölümlerde olasılık dağılımları ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir.

Örnekleme Kuramı, Hipotez Testleri, Varyans Analizi, Çoklu Regresyon, Çok Değişkenli Dağılımlar ile Parametrik Olmayan İstatistik Testleri, gerek kitabın kapsamının yeterince geniş olması gerekse bu konuların daha sonraki yarıyıllarda ayrıntılı bir şekilde okutulması nedeniyle kitabın dışında tutulmuştur.
(Önsöz'den) Matematiksel İstatistik, Mustafa Aytaç, 9789757763680, Ezgi Kitabevi
Stok Kodu
9789757763680
Boyut
135-215
Basım Yeri
Bursa
Basım Tarihi
2011-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat