Meryem Sûresi TefsiriMetin ve Yorum İncelemesi

%25
Meryem Sûresi Tefsiri,Bilal Gökkır
Elinizdeki bu çalışma Meryem sûresi üzerine yapılmış bir tefsir çalışmasıdır. Eserde klasik ve modern yaklaşımlar ve kaynaklar ışığında sûre bir bütün olarak ele alınarak yorumlanmaya, dil ve üslup incelemesi yapılarak sûredeki pasajlar arasındaki bütünlük yakalanmaya çalışılmaktadır.
Hıristiyan Kutsal metinlerinde İsanın annesi olarak Meryem ismine 19 kez yer verilmiştir. Kuran-ı Kerimde adına müstakil bir sûre olan Hz. Meryem, Kuranda adı geçen yegâne kadın olup ismi 34 kez anılmaktadır. Bu anlamda Hıristiyan kutsal metinleriyle mukayese edildiğinde Kuranda Hz. Meryeme daha fazla yer verildiği görülmektedir. Kurandaki bu referanslarla Meryem ve İsa kapsamında Hıristiyan inancında yer alan yanlış anlayışlar eleştirilmektedir.
Hz. Meryemin İsayı doğurduğu sahne, yaşadığı doğum sancısı ve Hz. Meryemin ızdırabı sûrede neden o denli detaylı anlatılmaktadır? Meryem figürünün Dinler arası diyalogda bir köprü olması mümkün müdür? Sûrede Hz. Meryemden Harunun kızkardeşi olarak söz edilmektedir. Aralarında tarihsel olarak uzun asırların bulunduğu sabit olan Meryemin Hz. Haruna nispet edilmesi ne anlama gelmektedir? Kuran Hz. İsanın beşikte konuştuğunu belirtmektedir. Kendileri için böylesi prestijli bir durumu Hıristiyan kaynakları neden gündeme getirmemektedir? Hıristiyan ilahiyatında yer yer Tanrının annesi (theodokos) olarak nitelendirilen Meryemin İsa sonrasında izlerini Hıristiyan kutsal metinlerinde neden süremiyoruz? Aziz Pavlus mektuplarında neden Meryem hakkında suskundur? Meryem sûresi üzerine yapılan elinizdeki tefsir çalışmasında bu tür soruların cevapları aranmaktadır. Sûre Meryem kıssasından ve sadece kıssalardan ibaret değildir. Diğer kıssalar ile birlikte sûrede şirke yöneltilen eleştiriler de yer almaktadır.
Stok Kodu
9789756004753
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
175
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2009-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Meryem S   
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat