Acaba ondört asır önce nazil olan İslam, zamanımızın ve geleceğin sorunları ve gereksinimlerine cevap verebilecek bir güce sahip midir?
Bu kitap da üstadın diğer kitapları gibi çok cazip, çekici ve ikna edici konuları içermesinin yanısıra 'İslam ve Zamanın Gerekleri' konusunda varolan bir çok soruya cevap niteliği taşımaktadır.
Üstad Mutahhari batı dünyasının fikir akımlarına vakıf olduğu gibi Kant, Russel, Will Dorant, Gustave Le Bone, Marks, Lenin, Nice, Feuerbach ve benzeri fikir ve düşünce insanlarını da çok yakından tanımaktadır.
Üslup itibarıyla kendileri herhangi bir konu hakkında, var ise farklı teori ve nazariyeleri gündeme getirip ilmi bir tahlil ve değerlendirmesini yaptıktan sonra, kendi görüşünü beyan ediyor.
Bu kitapta konu edilen ahlakın nisbiliği, adaletin nisbiliği, tarihi determinizm, nesh ve ictihat gibi mevzular başta olmak üzere diğer tüm hususlarda aşağı yukarı aynı üslup ve metodun kullanılmış olduğunu görüyoruz.
Bu kitap dini düşüncenin yenilenmesi ve ihya hareketi yönünde atılmış olan bir adımdır ve bu doğrultuda aydınlatıcı bir muhteva taşımaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757138433
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
367
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-11
Çeviren
Burhanettin Dağ,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat