Yıllardan beri, kültürel çoğulculuğu ve kültürel çoğulculuğun kayıtsız kalamadığı veya ilgilenmesi gereken konuları sınırlandırmaya çalışmaktayım. Bu nedenle bu kitaba, daha önceki tarihlerde verilen üç konferanstan alman pasajları da eklemiş bulunmaktayım.

Bu konferanslardan birini, 1973 yılında Aspen Enstitüsü'nde vermiştim. Bu konferansta ele alınan sorun, Uzak Doğu'nun önemli kitaplarının Batı medeniyetinin geleneğindeki önemli kitaplarla birlikte, Aspen'de verilen seminerler için hazırlanan okuma listesine alınıp alınmayacağıydı. Kısaca bu konferans, benim bu soruya kesin bir şekilde verdiğim 'hayır' cevabımın nedenlerini açıklama çabama dayanmaktadır.

Bu kitaba eklenen ikinci konferans, 1978 yılında Tokyo'daki International House'da, büyük işadamlarıyla birlikte yerel üniversitelerden gelen öğretici, bilim adamı ve filozoflardan oluşan bir dinleyici topluluğuna verilmiştir. Bu konferansta bazı Uzak Doğu kültürlerinde bulunan şu iki karşıt düşünce arasındaki çatışmalara dinleyicilerin dikkatini çekmeye çalıştım. Bu iki karşıt düşünceden birincisi, Uzak Doğulu insanların, Batı'nın teknolojisine ve bu teknolojinin matematik ve fiziğe dayanan güvenilirliğine inanmaları; ikincisi ise, kendi dinî inançlarına ve pratiklerine bağlı kalmalarıdır. Bu konferansın dinleyicilerine, 'katı mantıkî bölümlerdeki' (logic-tight compartments) bu iki yükümlülüğe bağlı kalıp kalmadıklarını ve bunların birbirlerine meydan okumalarını engelleyip engellemediklerini; bunun sonucu olarak sıkıntı veren ve açık olan şizofreniden rahatsızlık duyup duymadıklarını sordum. Bu sorunun ardından yapılan tartışmalardan gözlemlediğim şey, onların bu durumdan rahatsız değil hoşnut olduklarıdır.

Bu kitaba eklenen üçüncü konferans, son yirmi beş yılda Aspen'de verdiğim birçok konferansın özeti olsa da, daha sonraki tarihlere aittir. Bu konferansı ilk defa 1989 yılının Temmuz ayında verdim. Bu konferans, özellikle insan doğasının her zaman ve her yerde aynı olduğu ve insan zihninin insanın varoluşundan beri aynı olduğuyla ilgili pasajlardan oluşmaktadır.

1981 yılında Six Great Ideas adlı kitabımda yer alan hakikatle ilgili bölümleri yazarken, çoğulculuğun arzu edildiği beğeni konuları ile çoğulculuğun arzu edilmediği hakikat konuları arasındaki farkı daha da geliştirdim ve felsefe ile dinin beğeni alanına mı yoksa hakikat alanına mı ait olduğu sorusunu ele aldım.

Bu kitapta daha önceki konferanslarda yer almayan yaklaşımları ifade etmek için bazı konular tekrar edildiğinden, daha önceki konferanslara ve Six Great Ideas adlı kitabımda yer alan hakikatle ilgili bölümlere dikkat çekmek istedim.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759893217
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
Erzurum
Basım Tarihi
2005-04
Çeviren
Hüsnü Aydeniz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat