Klasik edebiyat, üzerinde yapılan bütün çalışmalara rağmen gizemini korumuştur. Her yeni eser yeni bir dünyanın kapısını aralamakta, yeni bir kanaate zemin teşkil etmektedir. Benimsenen kolektif üslûp anlayışını bozmadan ortaya konan yeni ve orijinal ferdi ifade biçiminlerini hayretle müşahede ediyor, çizgileri birbirine yaklaştıkça özgünleşen ve renklerini gizleyen büyüleyici bir resmin karşısındaymış gibi hangi boyutu seyrettiğimiz konusunda şaşırıp şüpheye düşüyoruz.
Klasik şiir üzerine yaptığımız mütevazi çalışmalardan edindiğimiz intihayı arz edecek olursak: hepsi icazetli ve usta olan ses frekansları ve nazariyat bilgileri birbirine yakın bu koristlerden bazıları, kolektif üslûbun gerektirdiği makam anlayışıyla bazca solo söylemek şansına da sahip olmuştur diyebiliriz. İdeal veya idealler üzerine kurulan bu klasik anlayışta neyin ifade edildiği değil, nasıl ifade edildiği önemlidir.
Mııyi XVI- yüzyıl şairidir. Onun hakkında bilinen belki sadece bundan ibarettir. Şairin kendini kendine anlattıran Nalan u Handan hasbıhalinin günümüze kadar gelmiş olması ise ayrı bir nükte gibidir. Bu nüktenin bir başka cephesi, eserin sebeb-i telif kısmında
Yanuma uğramasun kimse zinhar
Ki soran hâlümi olur gûnehkâr şeklinde ifade edilmiştir.
Nalan u Handan'da şairin başından geçen bir aşk hikâyesi işlenmiştir. Yaptığımız çalışma ile eseri dil lislüp ve anlayış itibariyle gelenek bağlamında değerlendirmeye çalıştık. Klasik edebiyatın bilinmeyen yönlerine katkımız olduysa kendimizi bahtiyar addederiz.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759893286
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
316
Basım Yeri
Erzurum
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat