Bir Yol Haritası 5Risale-i Nur'un Metod ve Gayesi

%20
Risale-i Nur'un Metod ve Gayesi,Şener Dilek
Kuranın mucize olduğunu hikmet dili ve hakikat lisanı ile ispat eden ve iman hakikatlerini cezp edici bir üslupla ders veren kitaplar içerisinde Risale-i Nurun mümtaz bir yeri vardır. Bu alanda Risale-i Nur zamanımızın bir şaheseridir.
İşte Prof.Dr. Şener Dilekin kaleme aldığı bu kitabın konusu, Risale-i Nuru farklı kılan cihet ve cepheler nelerdir, sorusuna verilen cevaptır.

Bu kitapta Risale-i Nurun, marifet-i Rabbaniyenin talimi ve serdettiği düsturların uygulaması esnasında izlediği metodlar ele alınmıştır.

ARKA KAPAK
Bediüzzaman, mesleğini sağlam temeller üzerine oturtmuştur. Çizdiği yol hakîmanedir ve fıtrata uygundur. İnsana en lâzım olandan başlamış, beşeri "Tevhid"e çağırmıştır. Müntesiplerini fikrî, kalbî ve ruhî bir istihaleden geçirerek tefekkürün engin ufkunda gezdirmiş, müstakim ve kâmil bir cemaat tesis etmiştir. Dâvetini hikmetle yapmış, yumuşak söz ve tatlı dille mesajını sürdürmüştür. Kaba, sert, tutarsız, kırıcı ve yıkıcı bir üslûba asla iltifat etmemiştir. Dâvâsını sabır ve çile içerisinde celadetle, yılmadan ve yıkılmadan, müsbet hareket ile yürütmüştür. Kenetleşmiş, samimi, hâlis bir fedakârlar ordusu tesis etmiş, küfrün şahs-ı mânevisi karşısında nurlu ve metin bir şahs-ı mânevi oluşturmuştur. Geleceğe ümitle bakmış, ye´se düşmemiştir. Konuştuğunu yaşamış, yaşadığını konuşmuştur. Yaşayan bir hakikat olarak gönüllerde taht kurmuştur. Mesleğinde, meşrebinde, tarz ve üslubunda insanı esas almış, ona ulaşmanın yollarını çizmiş, onun inşa ve ikmaline büyük önem vermiştir.
Stok Kodu
9789750179419
Boyut
135-200
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat