Adaleti Arayan Adam"savunma Hakkı"nın Kutsallığı Üzerine / Avukatın Meslek Sırları

%20
Adaleti Arayan Adam,Burhan Apaydın
Adaleti Arayan Adam Avukatlık mesleğinin ülkemizdeki duayeni Burhan Apaydın, 27 Mayıs 1960'daki İstanbul Barosu yönetim kurulunun yasaklanmasına rağmen kardeşi Orhan Apaydın'la birlikte Adnan Menderes'in savunmasını üstlendi. Yassıada duruşmaları sırasında bir avukat olarak yaptığı çıkışlar sonunda halkı "silahlı ayaklanmaya kışkırtma" suçuyla tutuklanarak Balmumcu Askeri Cezaevi'ne konuldu. 3,5 ay sonra serbest bırakıldığında Menderes'i savunmayı bırakması istenen Burhan Apaydın, savunmayı yılmadan sürdürdü ve Devlet Bakanı Org. Cemal Gürsel'in 27 Mayıs'tan kısa bir süre önce Adnan Menderes'e gönderdiği, mahkemede okunması halinde Menderes'i kurtaracak olan mektubu, duruşmada okumak isteyince yeniden tutuklandı ve ancak Menderes'in idamından 1 hafta sonradır ki salıverildi. 1961'de Ankara Milletvekili seçilen Burhan Apaydın, görevini 1965'e kadar sürdürdü.
Adaleti Arayan Adam, Burhan Apaydın'ın 1961'de sıkıyönetimce toplattırılarak, müsveddeleri ile birlikte, imha edilmek üzere SEKA kâğıt fabrikasına gönderilen iki kitabından biridir.
"Cemal Kutay bu formaları saklamasaydı, Adaleti Arayan Adam kitabı şimdi elinizde olmayacaktı. Bu nedenle kitap benim değil Sn. Cemal Kutay'ındır." diyor Burhan Apaydın.
Adaleti Arayan Adam; Burhan Apaydın'ın başından geçen savunma dramlarıyla ve okuyucuyu yakından ilgilendiren olaylarla dolu olduğu denli, mesleğinin doruğuna tırmanmış bir avukatın meslek sırlarını, diğer meslektaşlarıyla paylaştığı bir öğreti niteliği taşımaktadır. Adaleti Arayan Adam, "savunma Hakkı"nın Kutsallığı Üzerine / Avukatın Meslek Sırları, Filika Yayınları, 9789758410637, Burhan Apaydın
Stok Kodu
9789758410637
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
315
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat