Beñseñoğ Türkçesinin Ruhu "Hüseyin Rahmi nin, bu kitap boyunca söyledikleri, konu üzerinde çalışanlar teslim eder ki, şimdiye kadar söylenmemiş şeyleri dile getiriyor. Bu kitaba dilcilerin dikkatini yöneltmesini diliyorum. Onların, bu kitapta, Türkçenin kelime yapısı üzerine sağladığı katkıyı çok daha derinden fark edeceklerini umuyorum. Hüseyin Rahmi, hem dilcilerin, hem de genel olarak dil üzerine düşünenlerin, üzerinde önemle yoğunlaşmaları gereken şeyler söylüyor."
Rasim Özdenören

Hüseyin Rahmi Göktaş Türkçenin Ruhu nda dilimize yepyeni bir bakışla yaklaşıyor. Ezberi bozan, tercüme olmayan, Türkçeyi Türkçenin içinden gören bir bakış bu. Yazar bu kitabıyla okuru dil üzerine düşünme konusunda cesaretlendiriyor ve kabul edile gelmiş gramerin dışına çıkarak özgürleştiriyor. Türkçe düşünmenin kapılarını aralıyor.

Kitap kelime grameri alanına yoğunlaşarak fiil ek ve köklerini yeni bir yaklaşımla ele alıyor. İsimlerin anlamlarını sorguluyor, ses anlam ilişkisini merkeze alarak isimlendirmelerdeki mantığı açığa çıkarmaya çalışıyor. Değinge, izafiyet gibi kavramsallaştırmalar yardımıyla ben in mutlak sınırını çiziyor, sözcüğün ifade ettiği izafiyeti tanımlıyor. Var ve yok un nelere karşılık geldiğini açıklamak üzere felsefi bir zemin kuruyor, varoluşa ilişkin esaslı bir idrak sunuyor.
Ne düzeyde olursa olsun dil ile ilgilenen; konuştuğu, yazdığı dili ciddiye alan herkesin okuması gereken bir kitap. Beñseñoğ Türkçesinin Ruhu, Ğ (Oğ) Yayınları, 9789750085000, Hüseyin Rahmi Göktaş
Stok Kodu
9789750085000
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
92
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat