Hiçbir Şey Yapmamakmini Denemeler

Hiçbir Şey Yapmamak,Gürhan Tümer
Hiçbir Şey Yapmamak Mini Deneme Yazmayanlar
Birçok insan, yaşamı boyunca, bir tane bile mini deneme yazmıyor. Bu gibiler arasında, kamyon şoförlerinin, bakkalların, tütün tüccarlarının, futbolcuların, ev kadınlarının, hırsızların, dolandırıcıların, çilingirlerin yanı sıra; fizik profesörleri, holding sahipleri, başbakanlar, Büyük İskender, Chopin ve Lavoisier de var.

Gürhan Tümer Neden Mini Denemeler Yazıyor'
Hiçbir şeyi anlamlı bulmayınca, bıkınca her şeyden, her şeyden sıkılınca, canı hiçbir şey yapmak istemeyince ve bütün bu nedenlerden dolayı, alabildiğine hüzünlenince, oturup mini denemeler yazıyor.

Mini Deneme Deyip Geçmeyin
Mini deneme deyip geçmeyin. Bir mini deneme, kimi zaman incir çekirdeğini doldurmaz ama, kimi zaman da, koskoca bir dünyaya bedeldir.

Mini Deneme Örneği: Çok Eski Ölüler ve Kedi Yavruları
"Ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, çok eski ölülere ağlanmıyor. Öyle. Örneğin, bundan yaklaşık 23 yüzyıl önce ölen Büyük İskender için gözyaşı döken tek bir kişi bulamazsınız bugün.
Oysa, gözünüzün önünde ezilen kedi yavrusunun ölümü allak bullak eder sizi."

Marcus Aurelies gibi olmak istiyorum; şu ünlü Roma İmparatoru Marcus Aurelius gibi. Ama gözüm onun tahtında, tacında değil, felsefesinde. Bir stoacı olmak istiyorum onun gibi; her şeyi olduğu gibi kabullenmek, hiçbir şeyden yakınmamak, her acıya katlanmak, ölümün çok doğal bir şey olduğunu düşünüp, ondan korkmamak, böylece, iç huzura, ruhsal dinginliğe kavuşmak istiyorum. Bir bilge olmak istiyorum özetle. Çok çabalıyorum bunun için. Kıyısından köşesinden başarır gibi oluyorum.

Sonra yine aklım karışıyor. Tam stoacı olduğumu, bilge olduğumu sanırken, bir de bakıyorum ki, korkmaktayım; acı çekmekten ve ölümden müthiş korkmaktayım. Yeşil kedi yoktur. Ama şair, şiirinde yeşil kedilerden söz edebilir. Savaşa giden askerlere, savaştan dönen asker arasında büyük fark vardır. Savaşa giden askerle, savaştan dönmeyen asker arasındaki fark ise, çok daha büyüktür. Güneşli, ılık, dingin bir ilkbahar günü, sabahleyin, saat 10.30'da, herkes işinde gücündeyken, bir bulvar kafesinin terasında, hiçbir şey yapmadan, hiçbir şey düşünmeden, ama pek çok şey düşleyerek, yapayalnız oturan adamın da G. Hiçbir Şey Yapmamak, mini Denemeler, G Yayın Grubu, 9789759097066, Gürhan Tümer
Stok Kodu
9789759097066
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
228
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat