Hiçbir gizem sonsuza dek saklı kalmaz.
Her gizem daha çok tarafından ulaşılabilir kılınmak için doğru zaman, doğru yer ve doğru kişinin ortaya çıkmasını bekler. Zaman ve mekana bağlı olarak bunun tam tersi de gerçekleşebilir ve eskiden bilgi olarak geçerli olan şeyler gizemlere dönüşür, törensel - simgesel dünyanın birer parçası halini alabilirler.Bilgiler gizeme dönüştüğünde, yeni kuşaklar için kimi kadim bilgiler birer efsane yahut söylenti halini almıştır. Çoğu durumda eskiden farklı bir şeye hizmet eden bir uygulama yahut ibadet, bağlamından tamamen kopartılarak tam tersi bir amaca hizmet eder hale sokulmuştur. Dinsel öğretilerin çoğunun başına gelen şey budur.
Eskiden insanların bilinçlerini dönüştürmesine, yükseltmesine hizmet eden bilginin, bugünün gizemlerinin üzerindeki örtüyü kaldırmak ve onların anlamını, uygulamalarının ne anlama geldiğini ve ne kadar önemli olduklarını göstermek aydınlanmış bir bilgenin yapabileceği bir iştir.
Gizemli Sırlar'da Osho, kutsal mebetlerin bilimini, putlara tapmanın ne amaca hizmet ettiğini, hac mekanlarının ardında ne tür bir bilginin yattığını açıklıyor. Ve sıkça yanlış kullanıma ve bu yüzden karalamalara maruz kalmış olan astrolojinin üzerindeki sır perdelerini de aralıyor. Bunu yaparken kimseden hiçbir zaman duymadığımız ve duyamayacağımız bilgileri bizlere sunuyor.
(Arka Kapak'dan)
Stok Kodu
9789758817092
Boyut
135-205
Sayfa Sayısı
269
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-10
Çeviren
Elif Ara,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat