Dünyada Din ve Devlet İlişkileri

%20
Dünyada Din ve Devlet İlişkileri,Cemal Uşşak
Dünyada Din ve Devlet İlişkileri Türkiye'de laiklik tartışmaları sürerken kimse diğer ülkelerdeki laiklik veya sekülerlik sürecini merak etmemekte, bu ve benzeri uygulamaları araştırmamakta, karakuşi atışmalara girmektedir. Tarihte durum ne idi' Bugün nedir' Bu konuda ciddi araştırmaları görmemekteyiz.

Batıdaki Fransa ve ABD hariç tüm anayasalarda dini referanslar mevcuttur. Son dönemlerde, örneğin İsveç ve İspanya anayasalarındaki dini referanslar çıkarılmıştır. Bununla birlikte kralın İsveç'te Lüteryan Hıristiyan, İspanya'da ise Katolik Hıristiyan olması anayasal bir zorunluluktur. Öte yandan ABD seküler bir anayasaya sahip olmasına rağmen tüm sosyal yaşam kiliseler etrafında cereyan etmekte, mezhepler önemli baskı grupları olarak siyaset sahnesini işgal etmektedirler. Fransa'da ise -tüm diğer Hıristiyan ülkelerde olduğu gibi- mezheplerin yönetiminde okullar vardır. ABD'de sadece okulların değil, hastanelerin ve üniversitelerin önemli bir bölümü de mezheplerin yönetimindedir.

Din-devlet ilişkileri konusunda dünya çapında ün yapmış otoritelerin katılımıyla gerçekleşen bu sempozyuma sunulan tebliğlerden oluşan kitabın ülkemizdeki laiklik tartışmalarına önemli bir katkı yapacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak) Dünyada Din ve Devlet İlişkileri, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yayınları, 9789756714195, Cemal Uşşak
Stok Kodu
9789756714195
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat